„Родив син, лекарите го вратија во мене, па ќе го родам повторно“

Лекарите најдобро што можеле го санирале дефектот на рбетот на бебето. Потоа ме затворија па сѐ уште сум бремена, изјавила оваа девојка од САД и додала дека и таа и бебето добро закрепнуваатЏејден Ешли (23), американска блогерка која е специјализирана за мода, убавина и начин на живот, во 19-тата недела од бременоста дознала дека нејзиниот нероден син има спина бифида (дефект на невралната туба или расцеп на 'рбетниот столб). Докторите, вели таа, прво ѝ рекле на неа и на нејзиниот вереник: „Нема многу надеж“.

Не можеле да прифатат, па побарале второ мислење. Тие пронашле тим од лекари во Орландо специјализирани за отворена операција на фетусот, или оперирање на бебиња пред да бидат подготвени за раѓање.

Лекарите употребиле засек на стомакот (како да прават царски рез) за да стигнат до бебето, да му ја направат потребната операција и да го затворат засекот за да може бебето да продолжи да се развива во следните 11 недели во стомакот на мајката.

Џејден добро закрепнува, а процедурата, вели таа, за среќа поминала добро.

- Го родив моето дете, го вратија и 11 недели подоцна повторно ќе се роди - вели таа во видеото снимено во болнички кревет што го објави на ТикТок и објасни дека буквално не родила дете, но лекарите и го пресекле стомакот за да може да дојдат до бебето.

- Во суштина ме отворија со царски рез, го поправија дефектот на рбетот на бебето најдобро што можеа. Потоа ме затворија, па сè уште сум бремена. Контракциите се вообичаени при ваква процедура и поголеми се шансите за предвремено породување, па лекарите сѐ уште внимателно ме следат - објасни таа.

Некој на TikTok ја прашал „како бебето успеало да преживее без плодова вода“, а Џејден објаснила како лекарите ја наполниле со физиолошки раствор на крајот од процедурата, пренесува Mirror.„Причината за спина бифида е непозната“

- Спина бифида е нарушено затворање на 'рбетниот канал. Иако причината е непозната, ризикот се зголемува со ниските нивоа на фолати во бременоста. Некои случаи се асимптоматски, додека други предизвикуваат тешки невролошки нарушувања под дефектот. Отворената спина бифида може да се дијагностицира пренатално со ултразвук или е индицирана со покачени нивоа на α-фетопротеин во серумот и плодовата вода на мајката, објаснува Genome Association, организација која ги обединува родителите на деца со ретки болести и генетски нарушувања.

Постојат, забележува Здружението, три главни форми на ова нарушување:

Спина бифида окултна - скриената спинална пукнатина е најчеста и најблага форма во која нема коскен дел, но обвивките правилно го штитат 'рбетниот мозок и се уредно покриени со кожа.

Миелоцелa е форма во која обвивката на 'рбетниот мозок излегува преку дефект на коските.

Миеломенингоцела е најтешката форма каде што 'рбетниот мозок излегува заедно со обвивката. Понекогаш има недостаток на кожа во тој дел и има пукнатина во обвивката од која истекува цереброспиналната течност'.

- По раѓањето, промената типично се гледа на грбот. Третманот најчесто е оперативен. Во најтешката форма, неопходно е да се затворат мембраните веднаш по раѓањето со операција за да се спречи пенетрација на бактерии и последователно воспаление на 'рбетниот мозок, менингите и мозокот. Без итен хируршки третман, невролошкото оштетување може да напредува, додаваат тие.


Извор: 24сата.хр

ФОТО: Screenshot Instagram