Седум идеи за појадок, за 7 дена во неделата!

Појадокот е многу важен оброк - може или да ви го разубави или уништи денот.

Одлична идеја е да умеете да имате вкусни нешта за појадок секое утро, подготвени од вашата баба, или тост од вашата мајка. Проблемот не е само во тоа што веројатно немаат можност да ви подготват сличен појадок, туку и фактот дека е доста калоричен.

Чиста реалност што денес, кога нашата храна е сама по себе од нејасно потекло и состојки, не е за потценување.

Меѓутоа, наместо да размислувате кој здрав појадок да подготвите за вас и вашето семејство секој ден во неделата, ќе ви дадеме неколку идеи од примерочното неделно мени.

Појадок во понеделник

Бидејќи се претпоставува дека не сте биле на работа претходниот ден, можете безбедно да оставите малку овесна каша во кисело или свежо млеко во недела навечер, за да може да омекне. Ако сте вегетаријанец, можете да користите и кокосово или млеко од соја. Во понеделник, само додадете малку овошје, семиња или мед и уживајте во прекрасниот почеток на неделата.

Појадок во вторник

Јајцата се многу брз и здрав појадок. Не само што можете да ги готвите или да направите омлет. Идеите за брзи мафини со јајца се многу добри и брзи за реализација. Изматете неколку јајца, измешајте ги со ситно исечкана шунка, пиперки, малку сирење или кашкавал, зелени зачини. Се редат во калапи за мафини и се печат.

Појадок среда

Направете здрав тост од црн или интегрален леб со путер, сирење, неколку парчиња домат и маслинки. Можете исто така да направите и препечен тост со кашкавал , на кој ќе ставите неколку листови рукола. Има многу варијанти!

Појадок четврток

Ден за ореви! Ставете една грст ореви во чинија, додадете 2 лажици ситно сирење, прелијете со малку маслиново масло и посипете со зачини. Исечете парче авокадо или краставица, додадете интегрални крекери и јадете здраво.

Појадок петок

Еден шеј од банана ќе биде одличен почеток до крајот на работната недела, нели? Направете шејк со мешање на банана со друго овошје. Подготовката на утринско смути е една од најкорисните работи со кои можете да го започнете денот.

Појадок сабота

Во сабота, човек обично има повеќе време и не ви пречи да направите по една порција за секој член на семејството со парче тост интегрален леб со путер, варени јајца, сецкани краставици и домати, парче сирење и свеж сезонски зеленчук и конечно овошје. Брзо, лесно и вкусно! И, да - и прилично здрав појадок.

Појадок недела

Неделата треба да биде вистински празник за вашето семејство, што значи дека појадокот треба да биде здрав и многу вкусен. Направете диетални палачинки, но не со бело брашно, туку со кокос. Лесно може да се направат, а нивната алтернатива се протеинските палачинки.