Шест најсилни борци против целулитот: Овие намирници ќе ја стопат „кората од портокал“

Исхраната е многу важна во борбата против целулитот, а научните студии потврдија дека овие намирници се најефикасните борци против непривлечната „кора од портокал“.

Имено, експертите тврдат дека овие намирници можат да помогнат во борбата против целулитот и да ја исфрлат акумулираната вода од телото, што, меѓу другото, доведува до формирање на целулит.

Летото е на прагот и ако можеби нема да одиме на море оваа година, базените и местата за капење низ нашата земја секако ќе бидат опција кога ќе пристигнат жешките денови, а со нив и враќање во костимот за капење.

Ова значи дека е време да се префрлиме на поздрави избори на храна, да започнете со некаква физичка активност, да внесувате многу вода во организмот ...

Неколку експерти за списанието New Beauty, избраа шест јадења кои ќе ви помогнат да се борите против целулитот. Иако не е лесно да се ослободите од досадната „кора од портокал“, не се откажувајте. Обидете се да ги вклучите овие намирници во вашата дневна исхрана затоа што, пред сè, тие можат само да ви олеснат и да ви помогнат во целокупното здравје на вашето тело, пренесува Објектив.

Сончоглед

Семките од сончоглед се одличен извор на витамин Е, калиум и цинк, но тие се всушност најдобри заради големата количина на витамин Б6, кој според експертите се покажал фантастичен во борбата против целулитот. Овие клучни состојки помагаат да се апсорбираат протеините и да се поправи ткивото, плус тие се диуретик, така што го намалуваат надуеноста и го прават целулитот помалку видлив.

Бобинки

Капините и боровинките го зголемуваат производството на колаген и со тоа влијаат на квалитетот на структурата на кожата - тие го подобруваат неговиот тон и текстура. Исто така, тие се полни со антиоксиданти кои помагаат да се разложат маснотиите поврзани со мускулите. Ова спречува маснотиите да „туркаат“ напред, создавајќи груб изглед на ткиво.

Јаболков оцет

Овој природен начин на исфрлање токсини (крајно вкусен како салата дресинг), го олеснува задржувањето на водата околу колковите и желудникот, што резултира со намалена надуеност и целулит. Со исфрлање на токсините од телото, го детоксицирате црниот дроб, што доведува до рамнотежа во производството на естроген, односно дава добри резултати во намалувањето на целулит. 

Лути пиперки

Веројатно сте слушнале за придобивките на пиперките во исхраната. Бројни студии покажале дека пиперките со чили го забрзуваат метаболизмот до 25 проценти откако ќе ги изедете, што го подобрува протокот на крв, испушта токсини и ги намалува масните наслаги во сврзното ткиво, односно ги намалува грутките и испакнатини.

Хумус

Како храна со низок гликемиски индекс, хумусот е одличен за енергија, што резултира во помалку масни клетки, намалени грутки и испакнатини и целокупно намалување на целулитот.

Лосос

Не само што омега-3 масните киселини во оваа супер риба помагаат да се потисне апетитот и да се зајакне ткивото на кожата, туку лососот е полн со антиоксиданти, кои ги разложуваат масните клетки во целулитот.


извор:stil.kurir