Штом ја видов, знаев дека ќе биде моја жена: Љубовната приказна на Александар Милиќ-Мили и неговата Нина

Како Мили ја запознал сопругата Нина? Уште поважно прашање е - што се случило кога по втор пат се видоа ...

Животот на композиторот и продуцент Александар Милиќ-Мили го одбележаа многу настани, трагични во поранешна Југославија и романтични, како средбата со неговата идна сопруга Нина во Белград.

Непосредно пред тој момент, Мили живеел во магична вила на Дедиње. Како што изјави за Курир, тоа било неверојатна резиденција.


„Тогаш живеев во Ужице, во голема вила од 3.000 квадрати, која беше резиденција на кинескиот амбасадор, таму изградив студио и простор за живеење, мојата спална соба беше 250 квадрати, само каминот беше шест метри. Имав и свој парк, обезбедување... Вилата ми ја даде на користење еден човек, а јас нему финансиски му помогнав“.

Во тоа време се дружеше со група девојки, 10-12 од нив, кои заминаа да слушаат музика, да гледаат филмови, да играат игри. „Речиси никогаш не ја напуштив таа вила, и денес одам во град само три или четири пати годишно“, вели Мили, и додава: „Го сакам својот простор и не сакам да ја менувам таа енергија“. 


Се испостави дека овие девојки многу зборувале за пријателката на Мили, Нина, која во тоа време била во Италија, каде што студирала. Во меѓувреме, музичарот морал да се пресели и се преселил во мало студио од 15 квадратни метри во Доркол.

„Така и кажаа за мене како за царот кој живее во вила на Дедиње, а јас престојував во трошно студио во моментот кога ја сретнав. Меѓутоа, кога Нина конечно дошла со пријателка, Мили вели дека „веднаш знаел дека е – таа вистинската“.

„Од моментот кога ја видов, знаев дека еден ден ќе ми биде жена. Таа веќе следниот ден требаше да се врати во Италија да учи. Веднаш им реков на пријателите: „Денот кога Нина ќе слета, треба да знам“. Шест месеци подоцна, таа се врати за Нова година и заедно ја поминуваме новогодишната ноќ 2004 година.

И кажав дека ќе одиме на вечера утредента, а потоа отидовме во кафуле каде што сакав да одам. Таму ја прашав дали има момче, таа рече дека има. Веднаш ѝ реков: „Види планот е ваков: јави му се утре сабајле и кажи му дека немате повеќе ништо заедничко, дека не е ова - она. Ќе зборуваме околу пладне, ќе дојдам по тебе и јас и ти нема да се одвојуваме повеќе“.


Нејзе ѝ беше смешно, но така беше, тоа беше нашата втора средба во животот. Од тогаш до сега го имаме најсовршениот можен брак, да го нацртав немаше да биде така. Не можев да запознаам поубава и попаметна личност од неа. Таа повторно се врати во Италија на шест месеци, а јас живеев во Монако три месеци годишно, каде што отидовме заедно со автомобил веднаш штом таа се врати од Италија. Таму се веривме, а после една година направивме голема свадба. „Ќерката Миа се роди во 2006 година, а година и пол подоцна синот Маркус, кој оттогаш е центар на нашиот универзум“, вели Мили.


Фото: Инстаграм/Александар Милиќ-Мили

Нејзините родители биле против нивната врска, а неговите фанови ѝ се заканувале и ја навредувале: Љубовната приказна на Славица и Маринко Роквиќ