Снежна бура во Хрватска: Патиштата покрени со мраз

Во Хрватска врне снег, а патиштата се прекриени со мраз

Според податоците на ДХМЗ, во Госпиќ досега паднале околу 10 сантиметри, додека се создава снежна покривка во Делница, Грачац, Плитвице, Отожац и Завичан. Се очекува снегот да продолжи да паѓа и во текот на вечерта, но и утре.

Снег има и во Загреб.

Сообраќајниот хаос настана на замрзнатите патишта неколку часа откако почна да паѓа снег.


Поради силен дожд, грмежи, град и силен ветер, од утре е во сила портокалов аларм за крајбрежјето, додека на копното, во сила е црвено-портокалов аларм поради снегот што ќе паѓа во текот на ноќта и утре.

Силно невреме синоќа ја погоди Пула, но надлежните служби немаат информации за значителна штета.