Со години трагаше по вистинскиот, а тој животот и го претвори во кошмар: Страшен крај доживеа „Мадона од истокот“

foto: Profimedia

Ова е приказна за жена која не се плашеше да ги надмине границите во конзервативна еврејска средина, но исто така и за жена растргната помеѓу желбата за слава и копнежот за семејство, жена која бараше љубов за да ја чини тоа живот!

Приказната за животот на Офра Хаза, легендарна израелска пејачка, е неверојатна приказна за слава, моќ, љубов, убавина, музика, жртва, приказна за деструктивни предрасуди на општеството, погрешни одлуки и неочекувана трагедија.

Родена е „Мадона од исток“

Офра е родена во 1957 година како деветто и најмало дете на сиромашно еврејско семејство во Тел Авив.

Само огромен талент и моќен глас, кој го откри детски театарски агент на дванаесет години, ја спаси од калливите улички на израелската престолнина. Нејзината кариера незапирливо ја доведе до врвот на светската музика, додека локалните медиуми ја обожаваа, припишувајќи и го епитетот „Мадона од истокот“.

Хаза има низа успеси низ годините, од феноменални синглови до најпродавани албуми и бројни настапи и фестивали до работа на филмска музика. Круната на нејзината посветеност на музиката следеше во 1983 година, кога по второто место на Евровизија, за неа се отворија сите врати на светската сцена.


Пееше на хебрејски, арапски, арамејски, англиски, шпански ... Најголемата меѓународна популарност ја постигна со песната „Im Nin'Alu“, а потоа ја маѓепса јавноста со прекрасна, трогателна песна „Избави нè“ од анимираниот филм „Принц од Египет“ која ја отпеа на вкупно 17 јазици.

Настапувала на доделување на Нобеловата награда за мир во 1994 година.

И покрај нејзината слава и богатство, Офра остана приземна, верна на своето семејство, високо морална и религиозна, што влијаело во нејзиниот роден Израел да биде гледана како своевидно божество и жива легенда. Живееше мирно, без ниту една дамка во кариерата, без компромитирачки фотографии со мажи, без трага од скандал.

„Таа држеше добра слика за себе. Никогаш не можеше да видиш фотографија со маж или да прочиташ некои „валкани“ озборувања. За неа единственото нешто што и беше важно и го карактеризираше нејзиниот глас“, изјави еден од нејзините најблиски соработници, Иштар Ашдот.

Напротив, Хаза беше позната како жена во постојана потрага по голема љубов, решена да остане девица до првата брачна ноќ. Бројните додворувачи не и беа интересни и таа цврсто веруваше дека Бог ќе ја насочи кон човекот на нејзиниот живот.

Успешна кариера и слава не можеа да ја заменат убавата Израелка со она што навистина го посакуваше од животот - семејството и посветеноста на нејзиниот партнер.

Интересно е што Офра остана непризната за време на животот во круговите на нејзиното блиско семејство, кои постојано ги оспоруваа нејзините заслуги и вредности, нагласувајќи дека жената без семејство не е никој и ништо. Фигуративно, ова најдобро го опишува реченицата на нејзиниот брат: „Кој по ѓаволите е Офра? Само една немажена жена без семејство!“

Од својата 30-та година, Офра е во луда и постојана потрага по посилна половина, по сопруг. Сепак, многу заинтересирани мажи не можеа да ги поминат нејзините строги критериуми - живееше во постојан страв дека некој ќе ја искористи само за пари.

Бајка која се претвори во кошмар

„Принцот на бел коњ“, барем како што веруваше, пристигна за убавата Еврејка само на 39-годишна возраст во форма на бизнисмен Дорон Ашкенази. Двојката се венчаше на покривот од куќата на нејзините родители, а на церемонијата присуствуваа стотици гости и нејзините обожаватели.


За жал, иако не се знае многу за нејзиниот краток брак, сигурно е дека нејзиниот сопруг ја заразил со СИДА, што индиректно влијаело на нејзината прерана смрт.

Офра трагично почина во 2000 година како резултат на пневмонија, предизвикана од вирусот ХИВ. Само една година подоцна, нејзиниот сопруг починал од предозирање.

Деталите и вистинската вистина за смртта на брачната двојка останаа мистерија до ден-денес, а нејзиното семејство никогаш не ја потврдило причината за смртта на брачниот другар. Шест месеци пред нејзината смрт, есента 1999 година, Офра Хаза го сними својот најнов материјал, кој до денес не го видел светлото на денот.


Извор: стил.курир.рс