Со само една намирница ќе добиете раскошно зелена боја за велигденските јајца: Резултатот ќе ве воодушеви

Доколку сте љубител на природни методи на фарбање јајца, ви претставуваме совршен и целосно едноставен начин да добиете убави зелени јајца оваа година.

Сè што ви треба е една единствена намирница - спанаќ.

До црвена боја без хемија: Природни состојки кои ги имате во кујна, ќе направат чудо за велигденските јајца

Не е важно дали користите свеж или замрзнат спанаќ во брикети, резултатот ќе биде феноменален!


Постапката никогаш не била поедноставна - едноставно ставете го посакуваниот број јајца во шерпа со ладна вода, лажица сол и оцет и додадете спанаќ. Јајцата сварете ги на тивок оган заедно со спанаќот, па оставете ги да се изладат целосно во таа вода. Кога ќе ги извадите, добивате совршена зелена боја на вашите велигденски јајца.

На овој начин, можете да ги обоите целите јајца, или претходно да ги украсите со трева и да ги завиткате во хулахопки, исто како кога правите со кромид.

Како да добиете силна жолта боја за велигденските јајца: Ќе успеете со оваа природна состојка

На овој начин, можете да обоите цели јајца, или претходно да ги украсите со трева и да ги завиткате во хулахопки, како кога сликате во кромид.

Пробајте - ќе бидете воодушевени!


Извор:stil.kurir.rs

Евтино и оригинално: Ви донесуваме уникатни идеи за волшебно Велигденско декорирање на вашиот дом (ФОТО)