Совршен рецепт: Како да ги подготвите највкусните пуканки на светот?

Пуканките спаѓаат во групата на омилени грицки на многу луѓе, а може да имаат и здравствени предности...

Пуканките се здрави житарици и многу луѓе сакаат да грицкаат од нив додека гледаат филмови или спортски натпревари.

Тие содржат растителни влакна и витамин Б, кои даваат енергија и чувство на ситост, па затоа можат да бидат корисни ако сакате да изгубите тежина.

Но, важно е правилно да ги подготвувате без додатоци, особено масла како путер или масло, за да не ја зголемите нивната калориската вредност, туку да ја намалите хранливата вредност.

Најздрави се кога се печени на топол воздух, односно кога зрната се загреваат додека не испукаат и не се претворат во пуканки.

Многу домаќинки додаваат масло или путер за да имаат подобар вкус, но не е потребно за зрната да се претворат во пуканки.

За да подготвите пуканки без апарат, ќе ви треба тенџере со цврст капак и следниве состојки:

околу една лажица пченка за пуканки;

сол по желба.

Подготовка:

Загрејте го тенџерето и додадете неколку капки вода кога ќе биде топло.

Истурете ги зрната и покријте го.

Нежно тресете го тенџерето на секои неколку секунди, и за минута, две ќе почнат да крцкаат.

Пуканките се готови за околу три секунди. Тргнете ги од оган и зачинете ги по вкус.

За бидете сигурни дека рецептот ќе навистина вкусен потребни ви е квалитетна пченка за пуканки. Затоа на следното пазарување, на полиците во маркетите побарајте ја пченката за пунканки „Нутини“.