Совршени за појадок или вечера: Направете пролетни мафини за 30 минути! (РЕЦЕПТ)

Направете меки и вкусни мафини кои можете да ги јадете за појадок, ужина или вечера.

Состојки:

4 јајца

200 мл јогурт

200 мл масло

300 гр брашно

млад кромид

блитва или една рака спанаќ

прашок за пециво

сол

Подготовка: Измешајте ги брашното, јајцата, маслото, јогуртот и прашокот за печиво и сè убаво изматете.

Додадете сол.

Младиот кромид и блитвата исечкајте ги и ставете ги во смесата. Полека ставете ја смесата во калапите и печете ги мафините во загреана рерна на 180 степени околу 30 минути.

Пријатно јадење!

Извор: stil.kurir.rs

*ПР објава