Според науката, Амбер Херд го има најубавото лице на светот, математички пресметано со формулата за убавина: Овие познати дами се веднаш после неа (ФОТО)

Научниците го кажаа својот збор, актерката Амбер Херд го има најубавото лице на светот

Холивудската актерка Амбер Херд е прогласена за жена со најубаво лице на светот!

Според Indz100.com, д-р Џулијан де Силва од Центарот за козметика за лице и пластична хирургија во Лондон користел техника на мапирање на лицето за да открие која жена има најубави црти на лицето.

Во истражувањето е користен грчкиот сооднос на златна убавина од 1.618, инаку познат како „фи“, т.е. формула која одредува што се смета за совршен однос на цртите на лицето.

Според оваа теорија, поранешната сопруга на Џони Деп, Амбер Херд исполнувала неверојатни 91,85 проценти.

Де Силва посочува дека Грците откриле дека оваа врска се појавува насекаде во природата и со илјадници години се сметало дека ја содржи тајната формула на најубавите лица на светот.

Така Амбер Херд го зазеде првото место по убавина, со лице кое има најкоректни црти според формулата за убавина.

Користејќи ги истите техники, научниците откриле дека ријалити ѕвездата Ким Кардашијан ги има најубавите веѓи.

Актерката Скарлет Јохансон е прогласена за жена со најубави очи.

Додека според старата грчка формула, најубавите усни ги има атрактивната манекенка Емили Ратајковски.

Де Силва создаде „совршено“ лице користејќи го носот на Амбер Херд, веѓите на Ким Кардашијан, очите на Скарлет Џонсон, обликот на лицето на Ријана, усните на Емили Ратајковски и челото на Кејт Мос.

Дали се согласувате со науката и дали Амбер Херд навистина го има најубавото лице на светот?

извор:ona.telegraf