Суеверија или чиста вистина: 9 бабини приказни кои се научно потврдени

За некои од нив докажано е дека тие се само суеверија, а за некои од нив современата наука и медицина ја даваат вистинската научна основа.

Овие 9 приказните од нашите баби се потврдени од науката како целосно точни:


Пилешката супа е лек

Сите сме слушнале дека пилешката супа треба да се јаде за време на настинка. Се покажа дека во тоа има одредена вистина. Иако пилешката супа нема да ве излечи целосно од настинка, ќе ублажи некои од симптомите. Научниците открија дека пилешката супа всушност може да го намали воспалението со забавување на активноста на белите крвни клетки, кои се одговорни за предизвикување на воспаление.

Едно јаболко на ден и лекар нема да ви биде непотребно

Сите знаеме дека треба да јадеме овошје секој ден и дека е добро за нашето здравје. Но, јаболко?  По едно на ден? Се чини дека приказната за оваа на бабите не е измислица, всушност е сосема вистинита. Студија од 2013 година открива дека ако сите луѓе постари од 50 години во Велика Британија јадат по едно јаболко на ден, тие би спречиле или одложиле 8.500 срцеви и мозочни удари секоја година.

Чоколадото ја намалува болката кај ПМС

Се чини дека желбата за чоколадо што ја имате пред да започне циклусот не е само за да ја нарушите вашата здрава исхрана. Желбата всушност се случува од физиолошки причини. Истражувањата покажуваат дека чоколадото содржи хранливи материи и антиоксиданси како што е анандамид, што може да има смирувачки ефект и да ги одржува вознемиреноста и расположението во рамнотежа. Значи, не мора да се чувствувате виновни за тоа дополнително чоколадо, но не претерувајте!

Киселини во бременоста е знак дека бебето има многу коса

Веројатно сте го слушнале ова дури и ако сè уште немате деца, бидејќи скоро и да нема постара жена која не верува во тоа. Овој мит е потврден од лекарите од болницата Џон Хопкинс во Балтимор. Тие спроведоа истражување за целосно да го побијат ова верување, но го открија токму спротивното. И самите беа изненадени од резултатот, во кој се вели дека зголеменото ниво на хормонот што предизвикува металоиди, всушност предизвикува раст на косата на бебето.

Полна месечина

Приказната за неа од бабите се раскажува со векови, поточно дека некои луѓе го менуваат расположението за време на полна месечина, и не само луѓето, туку и животните. Општо, истражувачите допрва треба да докажат дека однесувањето, плодноста и стапката на наталитет се под влијание на месечината. Но, една студија докажа дека на некои луѓе им е потешко да спијат за време на полна месечина, и покрај затворените ролетни.

Клин со клин се вади

Ако претерате со алкохол и чувствувате мамурлак и не се чувствувате добро, вашите баби би ви рекле веднаш да испиете пијалак за да се ослободите од мамурлакот. Ја кажуваат вистината? Науката вели - да. Истражувачите покажаа дека консумирањето мала доза на алкохол може да го олесни мамурлакот. Но, сепак предупредуваме - ублажување на ефектот на мамурлак на овој начин може да ја зголеми зависноста од алкохол и на тој начин да создаде маѓепсан круг. Значи, најдобриот начин да се избегне мамурлак? Пијте огромна чаша вода пред спиење. Или уште подобро ... Само не пијте толку многу!

Бројте овците за полесно да заспиете

Старите жени им велат на децата да ги затворат очите и да бројат овци ако не можат да заспијат. Немаше потреба од студија за да се докаже дека броењето овци навистина влијае на спиењето, употребата на визуелизација или ментални снимки сигурно може да ви помогне „брзо да одите во земјата на соништата“. Како? Тоа помага да се одвлечат мислите од стресни мисли или вознемирени мисли кои често се поврзуваат со несоница.

Сирењето предизвикува чудни соништа

Долго време се веруваше дека консумацијата на сирење или млечни производи пред спиење може да предизвика чудни соништа е најчестиот мит, но едно истражување објавено во Велика Британија го вели спротивното. Тие тестирале 200 испитаници кои јаделе различни видови сирење пред спиење, а повеќето од нив потврдиле дека сонувале многу чудни соништа.

Рибата е вистинска храна за мозокот

Врската помеѓу омега-3 масните киселини и рибите навистина постои и е добро позната. Се покажа дека масните киселини кои се наоѓаат во рибите ја подобруваат врската помеѓу мозочните клетки и со тоа ја подобруваат функцијата на мозокот. Една студија дури покажа дека со редовно консумирање риба, мозокот расте.Извор: balkanspress

Можеби ќе ве интересира:

Бабини совети кои ги применуваме, а се штетни: Поука за младите мајки