Супер вест за љубителите на џин: Официјално е прогласен за најздрав алкохолен пијалак

Драги љубители на џин, гордо наздравувајте со вашите чаши - џин, пијалак обожаван уште од 18 век, кој се чини дека има голем број придобивки за нашето здравје.

За почетници, тоа е алкохолен пијалок добиен од плодови од смрека, смрека или бор, и ако не сте го чуле терминот „смрека како аптека“, тоа е исклучително здрава „супер храна“ позната по своите исклучително лековити својства. Во среден век често се користел во медицината.

Но, она што особено може да ве изненади е фактот дека џинот, покрај тоа што е исклучително нискокалоричен, доаѓа со низа придобивки за нашето здравје, но и убавина, па следниот пат кога некој ќе ви каже дека џин не е најдобриот пијалок во светот, гордо расправајте за некоја од следниве 5 точки:

1. Погоден дури и ако сте на диета

Не грижи се за твојата линија. Според Лајвстронг, џин е еден од најмалку калоричните алкохолни пијалоци со 97 калории по чаша. Бобинките од смрека преземаат акција со зголемување на бројот на ензими кои ја разградуваат вашата храна и помагаат при варењето на храната. Од друга страна, ова не важи за популарниот џин и тоник, па затоа внимавајте со кои сокови го мешате.

2. Се бори со заболувања на црниот дроб и бубрезите

Благодарение на борот, џин помага да се спречи задржување на водата во организмот дозволувајќи да протек на вода, повеќе од кој било друг алкохол. Со други зборови, сите оние токсини и бактерии што ги консумирате кога пиете алкохол, полесно се исфрлаат од вашиот систем на овој начин.

3. Добар е и за вашите коски

Ако страдате од болка во зглобовите или коските, ќе ви биде драго да чуете дека бор може да послужи како ефикасен третман против хронична болка и воспаление како артритис. Тука е популарниот (бабински) рецепт за суво грозје натопено во џин што може да го чувате во тегли, а само неколку на ден ќе решат низа непријатни проблеми.

4. Повеќе антиоксиданти = помалку брчки

Иако не ве советуваме (барем официјално) да ја замените вашата омилена крема против брчки со шише џек, боровите дрвја се полни со антиоксиданти што значи стимулирање на регенерација на клетките во вашето тело постигнувајќи помазна и поздрава кожа.

5. Ви го продолжува животот

Бобинки од смрека содржат флавоноиди кои се одлични за спречување на срцеви заболувања и подобрување на циркулацијата на крвта за време на стареењето. Сепак, ова не значи дека секоја чаша ќе ви го продолжи животот уште повеќе, бидејќи претерувањето ќе има спротивен ефект.

извор: cosmopolitan.hr