Свекрвата ми го уништи бракот: После тоа станавме најдобри пријателки

Благословени сте со роднини кои вклучуваат свекрви и снаги, според некои- смртна комбинација. Приказната дека свекрвите и снаите не можат да се поднесат и честопати доаѓаат во судири ќе ја потврди скоро секоја жена, па дури и овие вистински приказни…

Таа сакаше нејзиниот син да има помалку амбициозна сопруга

„Бев убава, млада, паметна и исполнета. Таа ме мрази. Таа рече дека треба да зборувам за моите амбиции со мојот сопруг затоа што тој се чувствува помалку машко до мене. Нашиот брак не траеше долго, од многу причини и таа е една од нив… “

Се чувствуваше како да го украдов нејзиниот син

„Многу, многу глупави кавги меѓу двајцата завршија со нејзиното викање„ Ти го украде мојот син! ““

Се надеваше дека нејзиниот син ќе се ожени за средношколска душичка

„Кога ја запознав неговата мајка, таа буквално ме пресретна со неговите фотографии од различни периоди од животот, а меѓу нив беа и неколку фотографии од„ Дајана, девојката што ја сакав за снаа “. Таа постојано се жалеше на мене дека не се грижев доволно за куќата и за мојот сопруг. Таа еднаш возеше два часа за да му донесе чадор на работа, затоа што виде вести дека тој ден може да има дожд и знаеше дека нема да го сторам тоа “.

Имаше свои миленичиња, но јас не бев

„Мојата поранешна свекрва (читај: Ламја) направи сè од почеток за да се чувствувам како некој што не е достоен за својот син. Дури и кога имавме деца, таа постојано го критикуваше мојот начин на родителство, додека нејзиниот син беше совршен во сè. Таа дури отиде толку далеку што купи подароци за сите, освен за мене за Божиќ “.

Таа го третираше својот син како дете

„Таа го разгали мојот сопруг додека се обидував да го направам човек. Добро, мислев тогаш. Поминаа осум години од нашиот развод, а тој сè уште живее со неа. Причината за тоа е што тој не може да пере својата облека, некој треба да се грижи за него! “

Таа направи се за да не раздели

„Мојата поранешна свекрва направи се што може за да не раздели. На пример, таа му рече на мојот сопруг на свадбата: „Те сакам без разлика како си ја избрал оваа за жена!“ Кога размислувам сега за сите работи што ги направи, се смеам. На крајот на краиштата, таа не беше причина за нашиот развод. И на крајот на краиштата, мојот поранешен сопруг и јас сè уште сме добри пријатели и родители на нашите деца “.

Ја уништи нашата среќа

„Еден ден му реков на мојот сопруг: „Не сакам да чекам еден ден таа да умре за да можеме да бидеме среќни “. Мора да ја погледнете целата ситуација. Не можам да се борам сама со неа “. После 12 години брак, ја изгубив таа битка со свекрвата и се разведовме “.

Таа изврши притисок врз него да се ожени

„Еден ден, неговата мајка ми се јави и ми рече дека ако не се согласам да се омажам за него, таа ќе стори сé за да не раздели и да најдеме некој да се ожени. Наскоро веќе планиравме свадба и стапивме во брак. Со текот на времето, бевме растргнати меѓу потрагата по кариера, брак и деца. Сфативме дека функционираме подобро како пријатели отколку како сопружници “.

Таа сакаше нејзиниот син да се разведе

„Никогаш не бев доволно добра за неа. Имав расправија со мојот сопруг некое време, имавме тежок период и решивме да направиме кратка пауза каде ќе го посетиме секој од нашите родители и добро да размислиме. Кога се врати од кај својата мајка, тој беше 100 проценти решен да се разведе! “

Постојано се дружеше со поранешната девојка на мојот сопруг

„Живеевме со мојата свекрва неколку месеци по венчавката и за тоа време таа се дружеше со поранешната девојка на мојот сопруг и постојано ја покануваше да ја посети. Таа рече дека нејзиниот син сигурно ќе биде многу посреќен со таа девојка отколку со мене “.

Станавме најдобри пријателки

Очи ќе си икопавме додека живеев со сопругот и со неа. Сите заедно во заедница. Многу беше приврзана кон него и нормално, заштитнички се однесуваше. Постојано имавме караници за банални нешта. Еден ден ми рече дека маж ми ќе се разведе од мене ако не знам да си го скротам. Дека сум неписмена, дека не работам, дека тоа дури и му го зборува на мојот сопруг. Тогаш не знаев што мисли со тоа. По извесно време, го фатив маж ми во кревет- со друг маж. Што е уште поинтересно, во исто време со свекрвата му влеговме во соба. Јас во несвест, таа на инфузија. Се разведовме. Но таа почна често да ме бара да се видиме. Во една прилика ми се извини. Потоа одевме заедно на шопинг. Во постојана комуникација сватив (а и таа свати) дека муабетот ни оди. Сега постојано се дружиме. За синот не зборува скоро ништо, срам и е и ја разбирам.