Светот се наежи кога Кејт на погребот на Кралицата излезе од автомобилот, на Меган јасно и е ставено до знаење каде и е местото (ФОТО)

Принцезата од Велс уште еднаш покажа дека еден ден ќе биде достојна за улогата на кралица, а и оддаде последна почит на покојната Елизабета Втора на начин што ја натера Англија да се наежи.

ВО ЖИВО: Погребот на Кралицата Елизабета II

Во Велика Британија денеска се одржува погребот на кралицата Елизабета Втора, а се очекува да биде најголемиот меѓународен настан во историјата на оваа земја, пишуваат локалните медиуми, а секако е најголемата акција во историјата на британската полиција.

Протоколот за погребот на кралицата се подготвува со децении и ќе биде „милиметарски прецизен“, а на церемонијата ќе присуствуваат околу петстотини шефови на држави или влади и највисоки меѓународни претставници, кои ќе бидат меѓу две илјади привилегирани гости. По доаѓањето на достоинствениците, во Вестминстерската опатија дојде и британското кралско семејство на чело со кралот Чарлс III, престолонаследник на покојната Елизабета Втора.

Насобраните обожаватели на кралицата со посебен ентузијазам ја поздравија принцезата од Велс Кејт Мидлтон, која уште еднаш покажа дека е подготвена за нова улога во монархијата и дека еден ден ќе биде достојна за тронот на кој ќе седне до нејзиниот сопруг Вилијам.Мидлтон излезе од црниот автомобил во друштво на новата кралица, Камила и нејзините деца принцот Џорџ и принцезата Шарлот, а нејзиниот стил е издание кое ќе остане во историјата.

Принцезата од Велс се појави во волшебен капут-фустан во црна боја, модел со суптилно V деколте. Станува збор за струкиран модел кој над колковите се шири во облик на ѕвонче и паѓа веднаш под коленото, а Кејт мајсторски го истакна ова издание.Во сите нејзини појавувања по смртта на кралицата Елизабета, Кејт носеше бисери од приватната колекција на кралицата, а тоа беше случај и овој пат, кога се одлучи за ситни висечки обетки со бели бисери. Но, и тие останаа во сенка на величествениот ѓердан, кој носи посебна симболика. Тоа е чокерот на Елизабета од четири жици бели бисери со голем дијамант во средината, што го носеше принцезата Дијана со години и ѝ го позајми на Кејт за 70-годишнината од бракот на кралицата Елизабета и принцот Филип во 2017 година.

Ова скапоцено парче накит има извонредна сентиментална вредност во кралското семејство и фановите на принцезата не се изненадени што таа го избра токму овој ѓердан за да и оддаде последна почит на покојната кралица.

Необичниот чокер е во кралското семејство од 1970-тите, кога Елизабета го добила на подарок од јапонската кралица, а често и самата го носела.

Меган Маркл цената во црно, јасно и ставија до знаење каде и е местото.Војвотката од Сасекс му се придружи на остатокот од кралското семејство во Вестминстерската опатија. Таа дојде со автомобил со Софи, грофицата од Весекс.


Меган пристигна во црн фустан и црни потпетици, со кои комбинираше капа во иста боја. „Мирор“ пишува дека таа одела неколку чекори зад Кејт Мидлтон, принцезата од Велс, кон Вестминстерската опатија, што многумина го протолкуваа како јасно нејзиното место во кралското семејство. За тоа време, сопругот на Меган, принцот Хари, одеше во поворката зад ковчегот.


Државниот погреб на кралицата Елизабета Втора ќе се одржи во Вестминстерската опатија во Лондон. Таа ќе биде погребана вечер во капелата Свети Џорџ до замокот Виндзор.

На погребот ќе присуствуваат 2.000 луѓе, меѓу кои бројни кралски семејства, светски лидери, претседатели и премиери. Милиони луѓе ќе го следат настанот од дома и ширум светот, а погребот би можел да стане најгледаниот телевизиски пренос во историјата.


ФОТО: Инстаграм Screenshot