Таа е лицето на борбата за правата на жените-брутално претепана од полицијата, починала во најлоши болки: Жените се кренаа во нејзина чест, ги палат своите хиџаби

Махса Амини (22) почина од оштетување на мозокот откако беше „насилно уапсена“ поради кршење на правилата за хиџаб.

22-годишната девојка почина во иранска болница неколку дена откако беше приведена од режимската полиција поради наводно непочитување на регулативите за хиџаб во земјата. Махса Амини патувала со своето семејство од иранската провинција западен Курдистан во главниот град Техеран за да ги посети роднините кога наводно била уапсена затоа што не ги почитувала строгите правила во земјата за женско облекување.

Очевидци пријавиле дека Амини била претепана во полициско комбе, што полицијата негира. Веста доаѓа неколку недели откако тврдокорниот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, нареди да се загрозат правата на жените и повика на построго спроведување на задолжителниот кодекс на облекување во земјата, кој бара од сите жени да носат хиџаб од Исламската револуција во 1979 година.


Нејзиното семејство било известено дека е пренесена во болница неколку часа по апсењето. Таа е префрлена на одделот за интензивна нега во болницата Касра. Според Храна, иранска организација за човекови права, на семејството на Амина за време на нејзиното апсење им било кажано дека таа ќе биде ослободена по „сесија за превоспитување“.

Полицијата подоцна соопшти дека Амини доживеала срцев удар. Сепак, семејството на Амина го оспори тоа и рече дека таа била здрава и немала никакви здравствени проблеми.

Али Карими, позната иранска фудбалска ѕвезда, во четвртокот на својата страница на Инстаграм објави слика од Амини како лежи во болница.

– Иднината на Иран е жената, напиша тој.

Танцуваат и ги палат своите хиџаби

Жените се во првите редови на ескалацијата на протестите во Иран поради смртта на жената приведена поради кршење на законот за хиџаб.


Толпата навиваше додека жените ги палеа своите хиџаби на огнот во Сари во вторникот, петти по ред ден на немири. Активистите рекоа дека една жена е меѓу тројцата демонстранти убиени од безбедносните сили во Урмија, Пираншахр и Керманшах.

Властите ги обвинија демонстрантите за убиство на двајца цивили во Керманшах, како и на полициски асистент во Шираз. Најмалку седум лица сега се пријавени дека се убиени откако избија протести против законот за хиџаб и моралната полиција по смртта на Махса Амини.


ФОТО: Твитер / Screenshot