Таа последна се смее: Тејлор Свифт им зададе последен удар на некогашните соработници

Борбата на Тејлор Свифт за правата на песните што ги снимила под покровителство на поранешната издавачка куќа трае со години, и, како што изгледа, американската пејачка конечно се откажала од тоа.

Да потсетиме, освен фактот дека нејзините поранешни соработници, без нејзино знаење, ги продале правата на песните што самата Тејлор ги напишала и, со тоа, собрале приходи од нив, тие никогаш не и понудиле сама да ги откупи.

Сфатила дека годините на прогонство, кои во голема мерка минуваа под будното око на јавноста, немаат смисла, Свифт ја свртела плочата, и нашла дупка во договорот според кој можеше повторно да ги сними спорните песни и да ги објави, нешто што таа го направила.

Верната база на фанови, од кои има 153 милиони само на Инстаграм, во знак на протест престана да ги слуша стриминг услугите на старата верзија и целосно им се посвети на новите, што ја доведе пејачката до неколку нови плочи во кариерата.

Имено, новото издание на албумот објавено во 2008 година не само што ја позиционираше Тејлор на врвот на официјалната листа на најпродавани албуми во САД оваа недела, туку продадените 291 000 примероци ја направија личност која продала најмногу копии од студискиот проект оваа година. Покрај тоа, деветтиот број 1 албум ја направи жена со најмногу студиски албуми на самиот врв на топ листите во долгата историја на листата на Билборд 200. Кога на сето тоа ќе го додадете фактот дека поминаа само четири месеци од последниот албум, кој беше на првото место, тоа значи дека Свифт собори уште еден рекорд за најкраткиот период за ова достигнување.