Тијана во одбрана на Кристина Ковач: Природна жена, без грам шминка

Композиторката Кристина Ковач, откако таблоидите пишуваа за тоа како изгледа денес, ги покани сите на социјалните мрежи во акцијата # жени од природна природа и # Јас ги сакам природните жени.

Пред неколку дена, таблоидните медиуми неовластено ја пренесоа нејзината фотографија од нејзиниот профил на Инстаграм, на која таа беше со нејзината малолетна ќерка, која е направена за време на нејзиниот одмор на море.

Таблоидите ја пренесоа фотографијата со неприфатливи описи за тоа како изгледа оваа композиторка и пејачка, дека е запоставена, остарена и грда. За само неколку дена, таа доби голема поддршка од луѓето на мрежите кои се приклучија на кампањата во која ги објавија своите фотографии во опуштено издание.

Целта, како што изјави Ковач, е да се стави крај на „упорната и бесрамна медиумска објективизација на жените и девојчињата, што се заканува целосно да ја деградира не само позицијата на жените во денешното општество, туку и на целото општество и неговите вредности како такви“.

„Дури и на сон не можев да се надевам на таков одговор од убави  жени - стари, млади,  мајки, ќерки, сестри, пријатели, од целиот регион. Сите нас не обединува таа една, многу важна работа - да не се согласуваме да бидеме изложени на потсмев, обесени на столб на срамот, прогласени за неуспешни, грди, запоставени - ако не сме на секоја фотографија, во секој момент со фризура, убаво нашминкани, уредни, испеглани… “, напиша на својот Инстаграм профил.

Таа додаде дека целта не е некој да плука по жени кои избираат пластична хирургија, ботокс, филери, шминка до врвот, облека, нега, бидејќи тоа е нивно апсолутно право и слобода“, како што е и правото на на други жени да изгледаат како што сакаат.

„Не е целта да не се шминкаме, сликаме или средуваме и никој не рече такво нешто.  Целта е медиумите и општеството да разберат дека имаме право и слобода да гледаме како што сакаме во даден момент. Ако сме опуштени со децата на одмор, разбушавени од топлиот ветар на Хвар, со видлив сив израсток на коса, пеги и уште позабележлива насмевка, тогаш, те молам! “, истакна Ковач.

Како што понатаму изјави, обидот на таблоидите да ги поделат „природните“ и „неприродните“ жени е смешен и не е потребно да се шири таа приказна.

„Жените не се виновни, ниту едните ниту другите. Виновни се таблоидните медиуми, бидејќи тие се оние кои го наметнуваат единствениот прифатлив „изглед“ за женско суштество на Балканот. Се останато? Доста е! “, рече Кристина Ковач.

Многу познати жени се приклучија на акцијата да се фотографираат без грам шминка, а меѓу нив беше и нашата Тијана која даде целосна поддршка и се фотографираше сосема природно, со сите маани и доблести.


Фото: Инстаграм

Можеби ќе ве интересира: