Тинејџерка стана првиот модел со Даунов синдром кој позираше за Гучи: Откако претходно се појави во Вог

Тинејџерка стана првиот модел со Даунов синдром кој позира за Гучи - нејзини фотографии се појавија во Vogue Italia овој месец. 

Ели Голдстајн стана и еден од најпопуларните модели на Гучи, со над 800.000 лајкови на нивната страница на Инстаграм, 18-годишната манекенка позираше за Gucci Mascara L’Obscur кампањата по нејзината успешна кампања на Vogue Italia. 

Тинејџерката потпишала договор со Зебеди Менаџмент, агенција која ги претставува лицата со хендикеп, пред нешто повеќе од три години, а понуди почнале да пристигаат уште од тогаш.

Семејството од Илфорд, Есекс, се возбудени да ја видат Ели како напредува во индустријата. Мајка и', Ивона рече: ‘Сите сме неверојатно горди на Ели и сите прекрасни коментари што ги добива. Таа отсекогаш сакала да биде во центарот на вниманието и пред камерата. '

Ели, која моментно учи курс по изведувачки уметности на колеџ во Редбриџ, помина еден ден во Лондон правејќи ја кампањата на Гучи со два други модели. Таа рече: ‘Јас навистина уживам во манекенството и едвај чекав да го облечам фустанот Гучи. Јас сум навистина горда на фотосесијата и би сакала да бидам славна. „Со нетрпение очекувам да моделирам за други брендови.“

Ивон изјави дека Ели отсекогаш уживала во изведбата и почнала да посетува часови по драма и танц од петгодишна возраст. Таа додаде: „Драмата е нејзината страст и таа беше во многу претстави. Сака да биде видена и чуена.“ 

Таа веќе учествуваше во голем број рекламни кампањи, моделирала и за реклама за Најк.

Вклучувањето на сите луѓе во индустријата е толку важно, не само затоа што е етички вистинската работа, туку има и добра деловна смисла. Потрошувачката моќ на лицата со инвалидитет се проценува на 249 милијарди фунти годишно - тоа е огромен пазар!  Ели е толку прекрасна личност и е толку професионална. Ова му значи на светот, нејзиното семејство и пошироката заедница. 

извор:metro.co