Туморот се гледал со голо око: Свадбен фотограф ѝ го спаси животот на невестата

Фотографијата на која танцувала со нејзиниот прекрасен бел фустан буквално ја шокирала

Една млада жена од Нов Зеланд е убедена дека својот живот го должи на свадбениот фотограф кој ја фотографирал нејзината прослава. Благодарение на еден добар кадар, таа сфатила дека страда од смртоносна болест, пишува Honey Nine.

Мади Кирк-Смит од Велингтон забележала дека има мала грутка на градите долго пред да се омажи. Вознемирена, таа побарала медицинска помош, но лекарите и рекле дека нема за што да се грижи.

Со текот на годините, грутката растела, но младата жена не обрнувала внимание на тоа. Се до денот кога започнала да ги гледа фотографиите од нејзината свадба.

Една фотографија буквално ја шокирала. Таа на фотографијата танцува, а туморот и се гледал со голо око.

„Следниот ден отидов на преглед кај лекар и дознав дека овој тумор е всушност карцином на дојка“, изјавила Меди.

Свадбата на Меди била кон средината на 2019. А на крајот на јуни 2020 година, ја примаше нејзината последна хемотерапија, а во јули ја чека двојна мастектомија.

Младата жена ја сподели својата приказна на Фејсбук. Во својот пост, таа вели дека на почетокот не била дијагностицирана правилно, затоа што повеќето тумори во градите на младите жени не биле карцином.

Мади посочува три важни работи што треба да ги знае секоја млада девојка во случај да имате грутка на градите кои ве загрижуваат.

„Рак на тумор во градите на 30-годишна девојка се чувствува и се движи различно од туморот кај постара жена. Само затоа што се движи не значи дека не е карцином.

Во принцип, мамограмите нема да ви дадат целосно точен резултат, бидејќи ткивото е премногу густо. И, ултразвукот може да не помогне. Потребна ви е магнетна резонанца.

Инсистирајте на биопсија на аспирација со дебела игла. Сината игла нема да ви даде точни резултати “, советува таа.

„Не можам да замислам колку работи можев избегнам ако не бевсо погрешна дијагностика пред 3 години “, заклучува Мади.

Извор: jenata.blitz.bg

Од денес имаш татко: Свадбениот завет за својата поќерка ги расплака сите