Универзален намаз за пита: Ако ја премачкате секоја кора со овој состав, ќе добиете вкусно и меко пециво кое се лепи за непцето

Квалитетот на кората не е важен, сè додека не ја премачкате со овој состав

Ако секоја кора ја премачкате со овој премаз, пред да го ставите филот (било сладок или солен), ќе ја добиете најмеката и највкусната пита на светот:

Состојки:

8 лажици брашно

2 чаши млеко

1 сув квасец

1 шолја масло

сол или шеќер (во зависност од тоа која пита ја правите)

Подготовка:

Во сад измешајте ги наведените состојки за преливот. Кога правиме пити од готови кори, без разлика дали се солени или слатки, секоја кора ја премачкуваме со овој прелив и потоа ја филуваме на вообичаен начин. Преостанатиот прелив го прелеваме врз питата и оставаме така час и половина пред печењето.

Питата ќе биде подобра и повкусна.


Извор: stil.kurir.rs