Утре почнува Божиќниот пост: Дневно мени за сите 40 дена од постот

Верниците кои го практикуваат Божиќниот пост честопати се сомневаат во она што ни е дозволено да јадеме.

За да не направиме грешка, ви носиме правила за постот и детали за тоа што можете да јадете во текот на овие 40 дена:


28 ноември: Првиот ден од постот не е особено тежок. Верниците можат да јадат риба, зготвена храна, но не и растително масло. На овој ден, домаќинките можат да подготват супа од зеленчук, како и ориз.

29 ноември: Вториот ден од Великиот пост се паѓа во понеделник, на денот на Светиот апостол Матеј. Дозволено е да се јадат јадења складирани во масло. Супи и зеленчук пржени на масло.

30 ноември: На овој ден, на верниците им е дозволено да подготвуваат риба користејќи растително масло.

1 декември: Четвртиот ден од постот паѓа во среда, така што тој ден се пости на вода. Јадете свеж зеленчук и овошје. Исчистете го телото.

2 декември: Во четврток е дозволено да се јадат јадења подготвени во масло. Како главно јадење, можете да подготвите рижото со зеленчук и зачини.

3 декември: Пости на вода. Подгответе крем супа од домати, моркови, компири и кромид. Испечете вкусен леб и исчистете го телото.

4 и 5 декември: Рибата е дозволена. А бидејќи го славиме Воведот на 4 декември, направете си вкусен оброк од печена скуша и салата од компири.

6; 7; 8 и 9 декември: Дозволено е да се јадат оброци подготвени во масло. Пробајте мексиканска зачинета кујна, медитеранска храна, шпанска кујна. Подгответе житарки и зеленчук со зачини во сите варијанти. Не јадете риба.

10 декември: Ден за чистење на телото. Јадете само свежа храна, овошје и зеленчук.

11 декември и 12 декември: Денови на риба. Јадете морска храна, филети од ослиќ, пастрмка на скара. Комбинирајте блитва, компири, зелена салата со риба... Додадете маслиново масло и јадете кисели краставички.

13 декември и 14 декември: Денови кога не јадете риба, туку јадете зеленчук подготвени во масло. Дозволено е и јадење пити од компири или ориз, но и пити со јаболка. Задоволете се. Не заборавајте на посната супа и многу салата.

15 декември: Ден за храна складирана на вода. Нешто лесно, нешто вкусно, што ја грее душата. Можете да подготвите и посен грав сварен во вода, со многу зеленчук.

16 декември: Ден за храна складирана во масло. Направете вкусна посна салата која ќе го зајакне вашето тело. Сварете го цвеклото, додадете маслиново масло, лук и печени пиперки.

17 декември: Денеска е Света Варвара или Варица. Денот кога се подготвува чорбата од пченка и грав... Не заборавајте дека на овој ден за Божиќ се сее жито. Може да зготвите и пченица со мед и ореви.

18 декември: Слободно јадете риба и зеленчук.

19 декември: Денеска го славиме Свети Никола. Рибата е дозволена, но само на скара, пушена или варена.

20;21.;22 и 23 Декември: Денови за храна складирана во масло, но без риба. Во предвид доаѓаат сите видови супи и салати, но и посни пити.

24 декември: Денес пости на вода. Намалете го внесот на храна, оставете го телото да гладува.

25 декември и 26 декември: Денови кога се јаде риба и морски плодови. Гответе си богата чорба од риба.

27 декември и 28 декември: Оброци на масло. Зеленчук на скара, но и супа приготвена на масло.

29 декември: Пост на вода. Направете смути од зеленчук, овошје и јаткасти плодови.

30 декември: Ден за јадења подготвени во масло.

31 декември: На овој ден можете да додадете масло во храната. Направете салата од јаткасти плодови и овошје. Гответе ја супата од крцкање.

1; 2; 3; 4 и 5 Јануари: Денови кога се пости строго, но со масло. Сега веќе не се работи за храна, повеќе се работи за дела. Пости со душа. Посветете се.

6 јануари: На Божиќ се јаде сушено овошје и се практикува строг пост.


Постот не е диета, бидејќи главната цел на апстиненцијата е да се намалат желбите и да се спротивставиме на злото. Важно е верниците однапред да се подготват за постот за да не се јават здравствените проблеми.

Исклучоци за време на постот се дозволени за бремени жени, деца и лица кои страдаат од одредени здравствени проблеми.


Извор: Стил.курир