8 утрински навики од кои треба веднаш да се откажете и 8 совети за нивна замена

Старите навики умираат тешко, па затоа правиме некои работи без притоа да размислуваме колку се штетни - особено наутро кога немаме многу време.

Шолја кафе? Или појадок со млеко? Ова можеби не е најдобриот начин за започнување на денот.
Денес зборуваме за осум работи што многумина од нас ги прават секое утро, но се всушност штетни.

Но, ви даваме и совети како да го направите вашето утро и ден подобри од претходното.

Многу е тешко да се откажете од лошите навики одеднаш. Затоа е подобро да ги прецртувате една по една. Со што започнуваме прво?

Го правиме нашиот кревет веднаш
Со тоа што ќе го наместиме креветот веднаш штом ќе станеме, создаваме добра околина за прашинските грини. Влагата што нашето тело ја оставило на чаршавите ноќе нема да испари. Научниците препорачуваат целосно да го отстраниме ќебето од душекот по будењето за да се вентилира.

Пиеме црно кафе
Црното кафе веднаш по будењето го зголемува нивото на кортизол, што доведува до вознемиреност. А ако пиеме кафе кога сме гладни, можеме да добиеме гастритис. Студиите покажуваат дека најдобро време да се пие првата шолја кафе е три или четири часа по будењето. Меѓутоа, ако не можеме да одолееме на пиење кафе наутро, мора да додадеме малку млеко или крем. Ова ќе ги намали штетните ефекти на пијалокот врз стомакот.

Ги четкаме забите откако ќе јадеме
По јадење, забите се поранливи. Она што треба да го направиме е да ја исплакнеме устата со вода и да ги исчистиме остатоците од храна со забен конец. Четкајте ги забите 30 минути после јадење.

Јадеме житарки
Вообичаената консумација од житни култури (50 грама) содржи околу четири лажици шеќер. Толку шеќер наутро предизвикува прилив на инсулин во крвта и кога ефектот ќе исчезне, стануваме уморни и летаргични. Свежото млеко, јогурт и свежо овошје додадено на житарки, исто така, не се добри за јадење наутро, па затоа е најдобро да се држите подалеку од нив.

Популарната нутриционист Челси Амер вели дека е поздраво да се јаде сува пица наутро од сад со житни култури. Пицата содржи протеини, масти и јаглени хидрати, што го прави балансиран појадокот. Сепак, важно е да не јадете повеќе од едно парче.
Покрај пицата, можете да јадете пржени јајца, урда или месо што не содржи премногу маснотии.

Трошиме време да одбереме облека
Многумина од нас наутро поминуваат часови прашувајќи се: „Што да носам?“ Утрото доживуваме целосен хаос со потрага по облека. За да го направиме нашиот избор поедноставен, треба да ја намалиме облеката што ја имаме во нашата гардероба.

Стив Џобс ги носеше своите легендарни фармерки и црна поло маица не затоа што штеди пари, туку затоа што знаеше дека неговото време е драгоцено.

Долго време го проверувавме нашиот телефон
Социјалните медиуми се главната причина зошто толку многу луѓе прво се фаќаат за  своите телефони наутро. Начинот на кој го поминуваме денот зависи од тоа како го поминуваме утрото. Советот овде е да престанете да губите време да ги проверувате животите на другите со читање на нивните коментари и мислења. Наместо тоа, можеме да поминеме повеќе време за себе. Истото важи и за официјалната пошта/маил. Ова може да го направи нашиот работен ден подолг. Подобро е да ја пуштите вашата омилена музика, да поминете време со луѓето што ги сакате или да подготвите вкусен и здрав појадок.

Не го започнуваме денот со туш
Секој ден се соочуваме со голем број проблеми на кои бараме решенија во текот на целиот ден. Според доктор на Харвард, утринскиот туш ни го олеснува наоѓањето на решенија затоа што му помага на мозокот да стане активен и со помала веројатност да биде одвлечен од надворешните фактори. Тушот му дозволува на мозокот да генерира нови и необични идеи. Затоа никогаш не треба да ја пропуштиме шансата да се истушираме по будењето.

Топол туш
Бидејќи топлата вода има релаксирачки ефект, ако наутро земеме топол туш, тоа ќе нè однесе назад во кревет. Студените утрински тушеви имаат повеќе предности. Тие ни помагаат да се чувствуваме освежено, да ја стимулираме мозочната активност и прават имунолошкиот систем да работи посилно. Студената вода, за разлика од топлата вода, не ја суши кожата, а според научниците, луѓето кои редовно се тушираат со ладна вода  можат да изгубат околу 9 кг годишно.

извор:edna.bg