Вељко за Цеца: Мама е сама! Како после еден орел да спие со гулаби!

Минатиот месец, синот на српската фолк ѕвезда Цеца- Вељко Ражнатовиќ стана татко и го прележа коронавирусот, а сега е подготвен да се врати на својата работа.

Младиот боксер замина во студентското одморалиште на Авала, каде ќе мине осум недели подготвувајќи се за деветтиот професионален натпревар, што ќе се одржи на 29 август во Ниш. Вељко се надева дека ќе има противник од првите 100. По повод почетокот на подготовките, тој беше домаќин на новинарите во Авала и ги откри неговите професионални планови за српскиот Курир, но и некои приватни тајни.

Зошто се решивте за боксот и кои се предностите и недостатоците на овој спорт?

- Барав предизвици и адреналин и ова е сон. Јас сум талентиран и дисциплиниран и сигурно ќе успеам, зацртав европска и светска титула. Недостататок или мана е што може да умреш во рингот, но кој и да боксува не размислува за тоа. Предноста е во тоа што боксот ве учи на ривалство и херојство, почит, станувате подобра личност.

Како ги балансирате боксерските и татковските одговорности, колку сте се промениле откако станавте татко?

- Моја обврска е само боксот, па постигнувам сè. Целото семејство се прилагоди на новиот член на семејството, и сите ме поддржуваат и сум подготвен да помогнам додека го бркам сонот тука. Сите се свесни за последиците ако влезете во рингот неподготвени. Сега не се грижам само за себе, се обидувам да бидам добар пример и да всадам добри работи во главата на мојот син Жељко, да бидам вистински Србин, вистински човек.

Дали ги менувате пелените на вашиот син?

- Да, правам сè за бебето, ништо не ме мрази. Не е тешко да се менуваат пелени, дури сакам да го правам тоа.

Како изгледа Цеца како баба?

- Одлично. Цеца го обожава својот внук, таа веќе го „расипа“.

Дали има љубомора во вашиот брак?

- Љубоморен сум, признавам, но јас по природа сум таков, не се работи за тоа жена ми да ми дава таква причина.На Богдана, јас не и го проверувам телефонот и слично, но не сакам таа да ми направи нешто што никогаш нема јас да и направам. Добар како порано. Прашајте ја сестра ми Анастасија, не дозволив никој да и пристапи на училиште, па мислам дека таа не разговараше со некого три години (се смее).

Во брак сте, Анастасија има дечко, само Цеца нема никој?

- Па, како ќе спие со гулабите по еден орел ... Не функционира!

Дали свадбата на Анастасија ќе биде наскоро?

- Не знам, не сакам да зборувам за тоа.

КАКО НОВ

Неодамна го победи коронависрусот за една недела

Неодамна имавте корона...?

- Имав температура еден ден, после тоа бев здрав како дрен. Малку полудував низ куќата, но заврши. Некои луѓе имаат симптоми еден месец, јас го победив за седум или осум дена.

Извор: Kurir.rs/Ivan Ercegovčević / Фото: Немања Николиќ

Можеби ќе ве интересира и Не можам да живеам од телефонски повици: Цеца реши да им открие на фановите сè за нејзиното здравје