(ВИДЕО) „Мајчинството ме уништи“, а Новак сака уште деца: Јелена Ѓоковиќ ја отвори душата

Ѓоковиќ за прв пат зборуваше за брачните кризи

Во разговорот со новинарот Греам Бесинџер, Новак откри многу за неговиот приватен живот и го разбранува интернетот, а во разговорот учествуваше и Јелена Ѓоковиќ. Открија многу непознати детали за нивниот брак, родителството и кризите низ кои поминувале.

На прашањето дали сака повеќе деца, тој го рече следново:

- Упс! Тешко прашање! Во моментот, задоволен сум со нашите две деца. Ќе ти дадам еден одговор како политичар: За нас, како брачна двојка, оваа состојба во моментот е сосема добра. Тоа е сè што ќе кажам засега - рече Ноле.

На забелешката на новинарите дека тоа не значи дека во иднина нема да има повеќе деца, Ноле вели: „Никогаш не знаете. Животот е полн со прекрасни изненадувања и ние сме благословени со нашите двајца ангели од кои учиме толку многу“.

Ноле исто така вели дека кога станал татко станал свесен колку е длабоко способен за љубов, но и дека родителството носи огромни одговорности.

- Тие ќе пораснат сосема поинаку во однос на мене и тоа има добри и лоши страни. Тие нема да имаат финансиски проблеми со кои се соочивме ние, но мислам дека ќе се соочат со различни предизвици, затоа што секогаш ќе бидат препознаени како нечиј син и ќерка, деца на некој познат. Тара е сè уште мала, не е свесна за ситуацијата. Стефан е одличен, тој е свесен за сè, тој ме виде на неколку турнири додека играв, тој почнува да разбира, тој е многу паметен и зрел, но добро се снаоѓа со сè - вели Ноле, истакнувајќи дека ќе биде голем предизвик за нив да градат свој идентитет, одвоено од етикетата на децата на славните родители.

Во интервјуто учествуваше и Јелена Ѓоковиќ, која се осврна и на предизвиците на родителството.

- Кога го прашав Новак дали сака повеќе деца, очигледно беше дека се чувствува непријатно со прашањето. Потоа го прашав кој навива за повеќе деца и тој ми откри дека е тој. Што велиш на тоа? - ја праша новинарот Јелена.

- Јас ги вложив сите свои напори за воспитување на нашите деца. Искрено, јас потекнувам од семејство со две деца. Имам две раце. Јас сум посветена на нашите деца и посветена сум да се дадам целосно и на урамнотежен начин. А и Ноле е како дете за мене, бара многу внимание. Рацете ми се полни со работа, не мислам дека ми треба повеќе работа. Го разбирам Ноле, тој пропушти многу во одгледувањето на нашите деца и претпоставувам дека кога ќе ја заврши кариерата, ќе посака друго дете. Сепак, велам не, не велам цврсто „не“, ако животните околности се поинакви, но мојот избор е „не“.

Јелена вели дека мајчинството целосно го променило нејзиниот живот.

- Бев многу фокусирана на Ноле и неговите потреби. Потоа доаѓа период на фрустрација, кога ќе сфатите дека вашите потреби не се исполнети. Не можев да ја насочам фрустрацијата кон него, затоа што тоа не е негова вина, тоа е моја вина и беше мој избор, да се посветам на него. Потоа дојде Стефан, кој целосно ме потресе, и благодарение на него, сфатив дека морам да се грижам за себе, затоа што за да бидам добра мајка, морам да бидам добро - вели Јелена.

Јелена вели дека на почетокот се исплашила.

- Децата треба да ги надминат родителите. Кога го сфатив тоа, се исплашив затоа што како да го надминам Новак кој постојано учи, постојано расте, постојано напредува? Новак е веќе историска личност, како ќе одгледам дете кое ќе го надмине тоа? Затоа бев загрижена. Ме уништи, го уништи начинот на кој се гледам. Мислев дека сум супер жена, дека можам да ги исполнам сите потреби на мојот сопруг и на моите деца, а потоа се соочив со сите мои стравови. И за среќа се разбудив и реков „Доста е доволно“. Време е да откриеме која сум, што сакам, што ми треба. Кога ќе го исполнам тоа, тогаш можам да им се дадам на другите - вели Јелена. Така следеше нејзиниот духовен пат.

- Среде Вимблдон, решив да одам на духовно патување во Еквадор. Се случи буквално во рок од два дена, само одеднаш сфатив дека морав да заминам - вели Јелена, додавајќи дека во тој период Ноле го освои Ролан Гарос и беше полна со ентузијазам, а сепак исцрпена.

- Дадов се од себе на секој од тие турнири. После секој турнир, бев целосно исцрпена. Затоа му реков на Ноле дека морам да патувам и тој ми рече дека ме разбира. Тој е секогаш полн со поддршка и разбирање. Тој ми рече: „Среќен сум што сакаш да направиш нешто за себе, ти тоа целосно го заслужуваш“. За жал, тој загуби кога заминав и секогаш ќе имам такво чувство на вина и прашањето дали требаше да останам до крајот.

Разговарав со Ноле за тој период од 2016 година, тој имаше повреда, се повлече некое време и ми рече дека имате потешкотии во бракот, но и дека тоа ве зајакна - вели новинарот.

- Секоја пречка со која се соочуваме секогаш нè зајакнува. Ние сме страсни, затоа постојат разлики. Во моментов сум посветена на мајчинството и забавена додека тој сака да биде активен. Тој сака да патува, да стори сé, а потоа го предупредувам дека имаме две деца, дека треба да се прилагодиме на нив - вели Јелена.

Таа вели дека сфатила дека сака да живее со смисла.

- Не сакам да правам работи затоа што мислам дека треба да ги направам и немам друг избор. Сега знам дека имам избор. Сега работам на своето тело затоа што сакам да имам енергија да живеам. За Новак знам дека тој веќе го прави тоа. Тој е одличен во грижата за себе. Порано мислев дека е себично и сега сфаќам дека не е така, сите треба да го сториме тоа. Јас само учам како да се грижам за себе. Само кога се грижиме за себе, имаме што да им понудиме на другите - вели Јелена, додавајќи дека во моментов Новак учи трпеливост од страна на децата.

- Му требаа децата да научи трпеливост. На децата им треба многу време, а тој го нема тоа. Рамнотежата што децата ја донесуваат во неговиот живот е добра - вели Јелена.

- Ќе биде храбро од мене да го кажам ова пред милиони, но се обидов да се натпреварувам со Ноле. Мислев дека не добивав доволно признание што го заслужувам, бидејќи сето тоа се одвива во позадина. Сè што правам беше невидливо. Жените немаат многу простор да зборуваат, да се покажат и постои стереотип за жените на спортисти, како треба да изгледаат и да се однесуваат. Јас не спаѓам во тој стереотип и мило ми е за тоа, но тие ме осудија за тоа. Треба да сум заинтересирана за модата, треба да ме интересира како изгледам. Нема ништо лошо во тоа, но не ме инспирира. Затоа морав да го измислам моето место и тоа се претвори во натпревар затоа што сакав да докажам дека би можела да бидам повеќе од само девојка, само сопруга на познат спортист. Порано ме повредуваше дека сум признаена само како негова сопруга, сега го носам тоа признание со гордост - заклучува Јелена.

Видеа од интервјуто:извор:kutaknet