(ВИДЕО) Супер рецепт за зимница: Корнишони кои успешно ќе ги направи секој

Сигурно многу пати сте слушнале или можеби вам ви се случило да не ви успее подготовката на корнишоните. Краставичките многу бргу стануваат меки или ја губат целосно бојата, и не се за консумирање ... Пробајте го овој рецепт, сигурно нема да погрешите:

Потребни намирници:

-5 литри вода
-150 гр сол
-75 мл есенција
-1/2 конзерванс
-1 винобран

3 кг корнишони
црн пипер од зрна
коријандер
сенф

Начин на подготовка:

Состојките за полнење добро измешајте ги. Ставете ги измиените и исчистени краставички во чисти стерилизирани тегли и додадете зачини по вкус. Истурете го преливот!Видео:  Letina Kuhinja / Leta’s Kitchen

Можеби ќе ве интересира:

Рецепт: Маринирани тиквици - вкусна зимница за секоја пригода 

Варени домати, домашен кечап на старомоден начин: Рецепт за совршен вкус без конзерванси