Видливи резултати за 10 минути: Придобивки од нанесување куркума околу очите

Видливи резултати за 10 минути: Придобивки од нанесување куркума околу очите

Куркума има посебно место во индиската кујна поради својата златна боја и вкусот, и е многу лековита.
Широко се користи заради нејзините лековити својства во медицината за многу здравствени проблеми.

Она што го прави овој зачин толку посебен се нејзините анти-стареечки, антиинфламаторни и антиоксидантни својства.

Активното соединение во куркума се нарекува куркумин и темелно се проучува низ годините. Тоа е многу корисно заради неговите анти-стареечки, антиинфламаторни и антиоксидантни својства.

Покрај куркуминот, куркумата содржи и други хранливи материи како што се витамини, минерали, калциум и растителни влакна. Најдобриот дел од целата приказна е дека куркумата е нетоксична и не предизвикува несакани ефекти. Затоа, сосема е безбедна за употреба.

Придобивки од куркума

Го контролира дијабетесот
Детоксикација на црниот дроб
Го подобрува варењето на храната
Лечи рани
Го спречува артритисот
Ја прави кожата поздрава и поубава

Рецепти

Сè што треба да направите е да земете лажичка куркума во прав и да направите паста, промешувајќи ја со сок од лимон, сок од домати и брашно.
Смесата нанесете ја на темните кругови околу очите и оставете ја да отстои 10 минути. Оваа мешавина е еден од најдобрите природни лекови за лекување на темни кругови.

Друга опција е да се користи мешавина направена од куркума во прав и сок од ананас. Оставете ја смесата да стои околу очите 10 минути, а резултатот ќе биде осветлена кожа околу очите.

Дали сте слушнале „Златно млеко“?
Овој антички лек е широко користен за лекување на разни здравствени проблеми, вклучувајќи паразити, инфекции на бубрезите, лепра, инфекции на мочниот меур, вирусни инфекции, дијареја, треска, настинка, болки во мускулите, бронхитис, главоболки и артритис.

Рецепт за златно млеко
Состојки:
1 чаша млеко
½ лажичка нерафинирано кокосово масло
1 лажичка суров мед
½ лажичка мелена куркума
¼ лажичка бибер
цимет

Упатство:
Прво, загрејте го млекото и додадете го циметот. Потоа додадете кокосово масло, мед, куркума и бибер.

Мешајте постојано додека смесата не се загрее, тргнете настрана пред да зоврие. 
Исцедете и златното млеко е подготвено!

Забелешка: Се препорачува да се промешува пред да се пие, бидејќи не сите состојки се растворливи.


извор:espreso.rs