Вистината за Бритни Спирс: Зошто и како нејзиниот татко ја држи во “канџи“

Животот на Бритни Спирс е најдобриот доказ за тоа што крие суровиот свет на шоу-бизнисот и колку алчноста и незаситната желба за пари водат кон уништување.
Речиси две децении ги следиме подемите и падовите на оваа русокоса ѕвезда, не сфаќајќи дека не само нејзината кариера, туку целиот нејзин живот е формиран и воден од невидливата рака на нејзиниот татко и негов тим.

Ако деновиве сте го виделе хаштагот #FreeBritney на социјалните мрежи, тоа е еден вид движење да се ослободи Бритни Спирс од канџите на нејзиниот татко.

Имено, пејачката буквално е без право да води нормален живот и да носи свои одлуки веќе 12 години, како и сама да располага со парите што ги заработува. Ова е токму она што иницијаторите на иницијативата #FreeBritney се обидоа да го доближат и обелоденат пред пошироката јавност.

Како прво, тие ја приближија публиката до фактот дека на Бритни никогаш не и било дозволено да пее со нејзиниот вистински глас, и покрај тоа што таа сакала, но тие инсистирале и ја натерале да користи глас на дете, за да биде различна од нејзината ривалка Кристина Агилера.

Но, тоа е само почетокот... На крајот на 2008 година, по психичкото растројство на Бритни кое кулминираше,  судот го додели на нејзиниот татко Џејми таканаречениот „conservatorship“, што е израз за целосно преземање на контролата врз нејзиниот живот и донесување на сите важни одлуки, а истиот најчесто се користи кога станува збор за луѓе со деменција.

Ова е форма на правно старателство над возрасно лице кое не е во состојба само да донесува одлуки, а во пракса тоа значи дека не само што не може да располага со парите што ги заработила како што сака, туку други одлучуваат каде да живее и потпишуваат разни форми и документи во нејзино име.

Одлуката требаше да биде во сила до април годинава, но беше решено да се продолжи до август, кога ќе се преиспита состојбата на познатата музичка дива. Оваа одлука на судот се смета за контроверзна, особено меѓу фановите на Бритни Спирс кои веруваат дека станува збор за манипулации и контрола, и дека и е потребна помош.

Сето тоа ескалираше минатата година кога дел од обожавателите заклучија дека 38-годишната девојка завршила во психијатриска установа не по своја волја, туку дека нејзиниот татко ја принудил да го стори тоа. Тогаш иницијативата #FreeBritney одеднаш стана исклучително популарна, а јавноста сè повеќе се залагаше за пејачката да стане независна.

Бритни испрати збунувачки сигнали до јавноста - прво таа тврдеше дека отишла во ментална установа доброволно, но подоцна таблоидите објавија дека таа на суд потврдила дека нејзиниот татко го сторил тоа без нејзина согласност и дека ја дрогирал со лекови кои претходно одбивала да ги пие. Оваа приказна тогаш ја потврди нејзината мајка Лин.

Наскоро, се појави петиција на change.org барајќи Бритни да добие право да ангажира свој адвокат за да излезе од оковите на старателството. Петицијата досега ја потпишаа повеќе од 170.000 луѓе.

Фановите дополнително биле загрижени поради тоа што нејзината мајка неодамна поднела барање до судот да биде информирана за сите решенија поврзани со нејзината ќерка, а истото се обидела да го стори и во 2019 година, но без успех.

„Нејзината мајка секогаш сакаше да учествува во тоа старателство. Таа веќе се обиде на неколку начини“, изјави неодамна извор за  ET Online.

Поранешни соработници на пејачката се вклучија во иницијативата и ги потврдија грозните обвинувања, а еден од нив приложи загрижувачки писма од Ендру Галери, кои наводно ги добил од Бритни, во кои се жали дека нејзиниот татко ја измамил за старателството.

Од друга страна, нејзините сегашни соработници истакнуваат дека # Фри Бритни е само една голема теорија на заговор, па затоа менаџерот на Бритни, Лери Рудолф, тврди дека притворот е добра работа за неа.

„Не е затвор. Тоа и' помага да донесе деловни одлуки и да управува со нејзиниот живот на начини на кои не може да го прави тоа сама сега“, изјави тој неодамна за американските медиуми.

Адвокатот Стантон Штајн кратко рече дека „Бритни е вклучена во донесувањето одлуки во кариерата“.

И додека борбата за нејзината слобода и лични права продолжува на социјалните мрежи, Спирс, на нејзиниот профил на Инстаграм и ТикТок, се занимаваше главно со танцување, како и необични постови во кои таа тврди дека е среќна. Движењето #FreeBritney посочува дека социјалните мрежи се буквално единственото бесплатно парче од небото за неа и единственото место каде таа всушност може сама да носи одлуки.

Според најновите информации, поп пејачката бара нејзиниот татко Џејмс да биде отстранет од улогата на старател.

извор: alo.rs