Зависник од Твитер и модна икона: Која е Кери, сопругата на Борис Џонсон?

Првото појавување на Кери Џонсон привлече големо внимание во медиумите, а интересот за неа не стивна ниту две недели по венчавката

Кери Џонсон, новата сопруга на британскиот премиер Борис Џонсон, вчера за прв пат стапи на должноста „прва дама“ на Велика Британија. Заедно со нејзиниот сопруг Борис, Кери, ги пречека американскиот претседател Џо Бајден и неговата сопруга Џил.

Таа ја презеде функцијата пред само две недели, откако заедно со британскиот премиер се венчаа. Парот се венча на интимна прослава, а Кери и Борис веќе имаат едногодишен син.

Семејствата Бајден и Џонсон веќе се состанаа вчера, а првите дами на двете сојузнички земји отидоа на чај, додека двајцата лидери ја одржаа првата во низата билатерални средби.

По средбата, Бајден изјави дека му било огромно задоволство да се сретне со првата дама на Велика Британија.

Кери Џонсон, родена Симондс, нема да биде единствената прва дама што ќе се појави за прв пат на Самитот Г7. Ова е исто така првпат Џил Бајден да присуствува на самитот, а сопругите на премиерите на Јапонија и Италија - Марико Суга и Марија Серенела Капело - се во иста ситуација.

За разлика од нив, првата дама на Франција, Брижит Макрон веќе неколку пати присуствуваше на Самитот, а во 2019 година заедно со нејзиниот сопруг беше домаќин на овој собир.

Првото појавување на Кери Џонсон како прва дама предизвика големо внимание во медиумите, а интересот за неа не стивна ниту две недели по венчавката.

Британски Телеграф го опиша нејзиниот изглед како можност Велика Британија да постигне одреден успех во дипломатијата на меките сили, додека Гардијан беше помалку љубезен кон неа, опишувајќи ја како „политичка несреќна“, алудирајќи на нејзината поранешна работа како директор за односи со јавност во конзервативната партија, пренесува Си-Ен-Ен. 

Секако, нејзиниот стил на облекување при првото појавување привлече големо внимание, а многумина коментираат дека првата дама ќе биде голема модна икона во земјата.

Покрај стилот на облекување, фокусот ќе биде на нејзината забавна програма, која ја дизајнираше за сопругите за време на Самитот.

Сите лидери и нивните сопружници вечерва ќе присуствуваат на свечена вечера со кралицата Елизабета, а на нив ќе им се придружат принцовите Чарлс и Вилијам, заедно со нивните подобри половини, војвотката Камил и Кејт. Во сабота навечер, двојката Џонсон ќе ги пречека водачите и нивните сопружници на скара на плажата во Карипскиот залив. 

Која е Кери Џонсон?

Од почетокот на нејзиниот живот, Кери беше опкружена со медиуми и новинари. Нејзиниот татко е еден од основачите на „Индипендент“, а нејзината мајка е познат адвокат, специјализирана за закони за медиуми. До заминувањето на колеџ каде студирала историја на уметност, живеела со своето семејство во југозападен Лондон.

Нејзината прва работа поврзана со политиката беше додека работеше за пратеникот Зак Голдсмит, а на прашањето за оваа работа таа рече дека никогаш не би работела за Ториевците ако не беше Голдсмит.

Таа се приклучи на Конзервативната партија во 2010 година како службеник за односи со јавност, а две години подоцна беше една од главните организатори на успешната кампања за реизбор на Џонсон за функцијата градоначалник на Лондон.

Подоцна работела за тогашниот министер за култура. Во меѓувреме, таа стана директор на одделот за комуникации на Конзервативната партија, но во 2018 година ја напушти политиката и започна да работи во маркетинг тимот на компанија која се занимава со заштита на морето и океаните, пренесува Би-Би-Си.

Г-ѓа Џонсон е на чело на тимот за комуникации на Фондацијата Аспинал од јануари оваа година. Таа е многу зависна од Твитер, па често објавува коментари кои главно се однесуваат на заштита на животната средина.

Борис Џонсон стана премиер на Велика Британија пред две години, а Кери гледаше од страна како влегува во куќата наменета за премиерот. Сепак, по изборите во декември минатата година, двојката влезе заедно во познатата вила на Даунинг стрит 10.

За прв пат се појавија во јавност заедно во 2019 година. Таа е негова трета сопруга, а Борис, пред да влезе во врска со Кери, беше оженет со Марина Вилер, со која се разведе по 25 години брак.

Парот Џонсон минатата година го доби својот прв син, кого го нарекоа Вилфред Лори Николас. Тие се одлучија за ова име затоа што сакаа да им оддадат почит на нивните дедовци и двајца лекари кои го лекуваа Џонсон кога тој беше во сериозна состојба поради последиците од коронавирусот.


Фото: Tanjug/AP

Можеби ќе ве интересира:

Поради неа, Борис Џонсон „избриша“ 25 години брак и ја стави во прашање својата политичка кариера: Љубовната приказна на премиерот на Велика Британија и Кери