Здрави а превкусни: Мафини со јагоди за целото семејство (РЕЦЕПТ)

Секогаш кога времето ќе се стопли, размислуваме за долги прошетки и екскурзии. Самата помисла на патувањето нè потсетува на јагоди во корпа и вкусни грицки во кои уживаме додека ги впиваме сончевите зраци.

Ако сакате здрави десерти, овес и мафини од јагоди се десерт кој не треба да го пропуштате.

Сочно, здраво, попрскано со крцкав шеќер и богато со протеини - доволна причина да го пробате овој рецепт денес.

Состојки:

-1/2 чаша млеко по ваш избор

-1/2 чаша овесни снегулки

-1 чаша јагоди грубо сецкани или исечени

-1/4 чаша путер на собна температура

-10 лажици шеќер + 2 лажици

-1 големо јајце

-1/2 лажиче екстракт од ванила

-3/4 чаша брашно

-1 лажичка прашок за пециво

-1/4 лажиче сол

-калапи за мафини

Инструкции за подготовка:

Загрејте ја рерната на 300 степени. Овесните снегулки потопете ги во млеко и оставете ги да киснат. Во исецканите јагоди додадете една лажичка шеќер и оставете ги настрана.

Изматете ги путерот и шеќерот заедно, а потоа измешајте ги јајцето, ванилата и мешавина од овесните снегулки и млекото. Во кремастата смеса додадете брашно, прашок за пециво и сол, мешајќи додека не се соединат сите состојки.