Зелен домат од тегла: Лесна подготовка, вкусна зимница

Оваа салата има неверојатен вкус...

Состојки: 

2 килограми зелени домати;

1 главица кромид;

Бибер во зрно по вкус;

Ловоров лист по вкус;

2 кафени лажици сол на тегла;

1 кафена лажица шеќер на тегла;

30 милилитри алкохолен оцет на тегла.

Подготовка: 

Исчистете го доматот и исечете го. Наредете го во тегла со додавање на сите зачини. Додајте ја солта, шеќерот и оцетот, а потоа налијте вода. На крајот извршете пастеризација.

фото: youtube/Letina kuhinja