Знаеш ли кој сум јас, треба да ти е чест што те посакувам: Уште една позната актерка го обвини Лечиќ за силување

фото:printscreen

Познатата актерка детално опиша што се случило кобната ноќ во неговиот стан, како излегла и на кого му кажала сè за злоставувањето.

Познатата актерка Мерима Исаковиќ објави делови од книгата што ја пишува за злоупотребата, во која го опиша она што го доживеала. Во книгата, таа не сакаше да го именува насилникот кој ја нападнал кога имала само 18 години, но сега тоа го стори и објави дека станува збор за Бранислав Лечиќ.

Таа детално опиша што се случило во кобната ноќ во неговиот стан, како излегла и на кого му кажала сè за злоставувањето.

Исаковиќ со години работи како клинички психолог за жртви на злоупотреба.

„Не го спомнав името на лицето во книгата, надевајќи се дека созреал во одговорен човек кој никогаш повеќе нема да се обиде да нападне некого. Чувствувам морална обврска да го споделам сопственото искуство со јавноста, надевајќи се дека моето признание ќе ги поддржи Даниела и оние сè уште нечујно скриени жртви на сексуално злоставување“, напиша таа.

„Бев втора година, мојот колега беше пет години постар од мене. Го познавав од часови по режија, повеќето од нас се дружевме на Академијата. Човекот за кој пишувам, а тогаш момче, еднаш на дневна прошетка се обиде да ме бакне, но јас го запрев. Реков - ние сме пријатели. Тој молчеше, очите му се затемнеа, длабока, чудна празнина. Потоа се насмевна и се извини ", пишува Мерима.

Foto: YoutubePrintscreKlasik TV

Ја испратил дома, ја замолил да му позајми книга, па не ѝ ја вратил, рекол дека заборавил. Една недела подоцна, на час по балет, Мерима почувствувала остра, застрашувачка болка во 'рбетот, од која повраќала. Ѝ било наредено да одмори неколку дена. Книгата ѝ била потребна за полагање, па го поканила дома.

„Тој ми рече, извини Меримице, не можам да дојдам, можеш ли да дојдеш кај нас (тој живееше со мајка му) и да ја земеш книгата? Реков дека можам. Ми отвори насмеан, ме вовлече во станот, рече нешто готви во кујната, а дека мајка му не е дома. Тој ме турна кон ѕидот и ми рече, џабе се спротивставуваш, не можеш да побегнеш, не од мене. Тој го виеше своето тело како змија, чувствував ужасен притисок, тој ми ја влечеше косата со едната рака, а со другата ми го притисна вратот.

Шепотеше „дали знаеш кој сум јас, треба да ти е чест што те посакувам“.

фото:printscreen

Успеав да го блокирам околу вратот, за да не може да се движи, одеднаш се извиткав, оттрганв од него, не можеше да ме запре. Одеднаш слушнав крик што го растури небото. Телото нагло ми се изврте, со таква сила го исфрлив од мене “, го опишува Мерима моментот кога ја здоболела и повредата на 'рбетот што ја претрпела на балетот.

„Го слушам својот глас, „те молам подигни ме“, а тој е подготвен да дојде врз мене. Изобилно повраќав. Го молев да ми помогне, го молев да го направи спротивното од она што би очекувале да го побара жртвата во времето на силување. Знаев дека не можам да избегнам од физичката борба, тоа го збуни. Барав да донесе врел пешкир, да ми го стави на 'рбетот. Тој ме праша дали се претворам за да се ​​спасам од него. Се смеам - „па ти не си чудовиште, сите ние девојките сме фасцинирани од тебе, но не верував дека ќе ме посакаш мене“, му реков додека се оттргнував со болен крик, небаре 'рбетот повторно ми се грчеше. Ме зема , излегуваме надвор, таксито застанува, немам доволно пари, тој ми дава пара од десет динари, со рудар на сликата. Денес сум свесна дека ова беше најдобрата улога што ја имав во мојот живот. Страшни морници ми надојдоа кога вратата на таксито се затвори “, пишува таа.

Две години подоцна, Лечиќ ѝ се јавил на телефон и плачел.

"Меримица, те молам дозволи ми да ти се извинам од дното на срцето. Среќен сум што не успеав да го завршам неделото. Никогаш претходно не сум направил такво нешто, ниту пак ќе се обидам. Ми ја спаси душата",  раскажува Мерима.

„Тој плачеше, јас верував во него, како што рече Гага, можеби тој започна да прераснува во човек кој никогаш повеќе нема да пристапи кон некого насилно. Реков, ти простувам, но не заборавам. Никогаш нема да ја разбереш болката што ми ја предизвика. Повеќекратна болка. Ако некогаш слушнам дека си предизвикал слична болка на некого, ќе им кажам на сите што се случило. Јас го одржав зборот. Се чини дека Бранислав Лечиќ не го стори тоа", заклучува таа.

„Чувствувам потреба да ја кажам вистината денес и го замолувам нашиот народ внимателно да го прочита ова. Насилник кој за малку ќе успееше да ми го уништи животот, да ми ја изгасне младоста, да ме проголта како темница", рече таа.

Мерима Исаковиќ претходно даде ексклузивна исповед за „српско време“. Актерката, која се запиша на Академијата на 16 и пол години и оствари неколку брилијантни улоги, доживеа страшна несреќа на само 21 година и остана неподвижна. Денес живее во Австралија, работи како психолог, но се сеќава на настаните од Србија.

Патем, ова не е прво обвинување против Бранислав Лечиќ, во последните неколку недели во центарот на вниманието на јавноста е тврдењето на актерката Даниела Штајнфелд, која изјави дека српскиот актер ја силувал во 2012 година. Поради тоа обвинување, Лечиќ беше повикан во белградската полиција, каде давал изјава повеќе од седум часа и бил тестиран на полиграф.

извор:magazin.novosti.rs