Анита тврди дека била на другиот свет: „Сега знам да живеам без каење, а за тоа ви требаат овие 12 правила“

Фото: Printscreen Youtube / Neno L.

Анита Мурѓани се прослави со книгата „Повторно родена“ во која зборува за своето искуство на смртта и новиот почеток

Анита Мурѓани во последната фаза од лимфом паднала во кома, доживеала длабоко сознание, а потоа и чудесно излекување. Во својата книга „Повторно родена“ таа детално го опишува своето искуство и што значи да се живее автентично и без страв. Нејзината порака е дека е неопходно да се сакаме силно и со сето срце – себеси!

„Ги задоволував другите, ставајќи ги на прво место и се плашев да бидам автентична. Се обидував да бидам некој што се исцрпува себеси работејќи за другите. И секогаш мислев дека е себично да ги следам моите потреби бидејќи туѓите се поголеми и поважни. Меѓутоа, кога сум исполнета, тогаш сум поздрава, посреќна, давам повеќе, а ми треба помалку. Исто така, ми е јасно дека ако постојано се трудиме да бидеме некој што не сме, ја лишуваме планета од нас“.

Со овие зборови Анита ја започнува својата трогателна исповед за чудесното исцелување кое ѝ донело длабоки сознанија и го променило нејзиниот однос кон животот. Имено, во февруари 2006-та година, Анита била примена во болница во терминална фаза на рак. Таа паднала во кома и ѝ откажале сите органи. Докторите му кажале на нејзиното семејство дека има само неколку часа живот. Но, она што никој од присутните не го знаеше е дека Анита доживува неверојатно искуство блиску до смрт (NDE).

Во таа состојба таа можеше да види, слушне и почувствува сѐ што се случува околу неа. Таа имаше ретко искуство. Таа премина на „другата страна“, како што вели, и се врати да сподели со нас што научила. Тоа утро, лекарите ѝ дале само неколку часа живот, а таа се разбудила веќе следниот ден. Неколку дена подоцна, ракот целосно исчезнал.


Во интервјуто со писателката Џенифер Пастилоф, Анита лежерно и хумористично го сподели она што го научи од нејзиниот NDE:

1. Не го сфаќајте животот премногу сериозно.

2. Јадете чоколадо.

3. Почувствувајте ја вашата величественост.

4. Јадете повеќе чоколадо.

5. Уживајте во животот и правете го она што ви носи радост.

6. Нека вашето секојдневие биде исполнето со она што ве прави среќни, а не со она што мислите дека треба или што другите мислат дека треба да го правите.

7. Живејте страсно и со многу љубов, а не во страв од неуспех.

8. Започнете го секој ден со Abbe - Dancing Queen (или некоја друга песна што ви се допаѓа) и пејте.

9. Смејте се на себе секој ден (колку повеќе го практикувате ова, толку побрзо ќе достигнете нирвана).

10. Со секој поглед во огледало, потсетете се дека сте совршено Божјо дете, кое е тука да биде верно на себе. Вашата единствена цел е да го живеете тоа што сте. Во обидот да бидете некој друг, вие го лишувате универзумот од самиот себе.

11. Не грижете се премногу за тоа дали сте во право. Кога нашата единствена цел е да бидеме самите себе, тешко дека можеме да погрешиме.

12. Започнете го секој ден со јасна намера, оставајќи ги зад себе вчерашните емоции. Секој ден е празно платно на кое можеме да насликаме што сакаме. Така, изборот е наш да го насликаме нашето платно со радост, љубов и смеа или со страв, гнев, жалење, мака и грижа.

Извор: stil.kurir.rs