Генијален трик кој ги брише сите нечистотии од ѕидовите во куќата: Ќе бидат како штотуку да сте варосале

Ја брише целата нечистотија од ѕидовите во куќата како да на шега

Наместо да трошите пари на боја и сите потребни додатоци за освежување на просторијата, испробајте го овој генијален трик за чистење на ѕидовите.

Редовно го чистите вашиот дом темелно, бришејќи ги сите видливи површини, од телевизорот до рерната, па дури и каминот. Но, често ја занемарувате најголемата површина од сите - ѕидовите.

Без разлика на бојата со која се обоени ѕидовите, по неколку години тие ќе добијат сивкав тон, а доколку куќата е зачадена, можно е и да пожолтат. Пред да одлучите да купите нова боја и материјали за бојадисување, обидете се прво да ги исчистите.

@tanyahomeinspo  #homehacks #cleaninghacks #tanyahomeinspo #cleanwithme  #ukcleaning #cleantokuk #cleaningtips #hometips

Подгответе сад и во него ставете вода, сода бикарбона и средство за дезинфекција. Натопете валјак за бојадисување на ѕидот во оваа течност и со него премачкајте ја целата површина на ѕидот. Доколку е потребно, повторете ја постапката.

Не само што вашите ѕидови ќе изгледаат како нови, туку и ќе мирисаат одлично. Според авторот на рецептот за овој домашен лек, овој метод успешно ги отстранува и дамките од боиците и фломастери кои децата ги оставаат низ дома.


Извор: krstarica.rs