Нема потреба да ја прескокнувате вечерата: Докторка Татјана открива како правилно да јадете, а да го изгубите вишокот килограми

Ако сега постите, веќе сте завршиле половина работа

- Кога подготвувате вечера за себе или за член на семејството, за да биде што е можно полесна и да ви помогне да ослабете, треба да се фокусирате на храната што ја јадете во текот на денот - овој совет го дала нутриционистката Татјана Дик, во интервју за РИА Новости“.

Според нутриционистката, доколку во текот на денот преовладуваат јаглехидратите, тогаш за вечера треба да се консумираат протеини и влакна. Добра опција, истакна таа, е живина, риба или морска храна со салата од зеленчук.

„Можете да јадете и младо сирење или овошје, со чаша јогурт“, рекла Татјана.

Под услов да јадете малку јаглехидрати во текот на денот, можете да подготвите печени компири од рерна или пилаф за вечера.

Вклучувањето на јаглени хидрати во вечерата, додаде нутриционистот, е сосема прифатливо, а понекогаш дури и неопходно!