На денот кога требало да се венчаат, бил организиран погребот: Се омажила за љубовта на својот живот, а по 18 часа ја изгубила битката со ракот

Се омажила за љубовта на нејзиниот живот додека се борела со напредна фаза на рак на дојка и починала 18 часа подоцна...

Приказната за нејзината венчавка е трагична, но во исто време е и приказна за тоа како ја остварила својата голема желба. Хедер Мошер од Конектикат му кажа „да“ на Дејвид Мошер на 22 декември, во болница, носејќи маска за кислород. Таа имаше 31 година кога почина.

Младенците се запознале и се заљубиле во 2015 година додека посетувале часови по свинг танцување. Дејвид сподели дека на денот кога планирал да ја запроси, 23 декември 2016 година, и бил дијагностициран рак на дојка.

„Таа не знаеше дека ќе ја запросам таа вечер, очигледно, и си реков: „Таа мора да знае дека не оди сама по тој пат“, изјави тој за CBS Hartford WFSB.

Додека се возеле во кочијата, тој ја замолил да се омажи за него. До есента 2017 година, нејзиниот рак метастазирал.

„Тие открија мозочни метастази и неколку месеци подоцна, таа беше на апарати за одржување во живот, дишеше низ цевки. Беше силна. Другите одамна ќе се откажаа. Лекарите дури и рекоа дека не знаат како стигнала овде“.

Тие планирале да се венчаат на 30 декември 2017 година, но лекарите им рекле дека тоа треба да го направат порано. Свадбата била во присуство на нејзините најблиски. Денот кога првично планирале да ја организираат венчавката бил нејзиниот погреб.

„Ја губевме додека сите стоевме таму и размислувавме да се одржиме, затоа што тоа беше тоа... Тоа што го видовме, што ни даваше, што му даваше него, беше последното од неа“, раскажала нејзината почесна слугинка Кристина Карас, која ги направила потресните фотографии, пишува cbsnews.com.

Фото: Инстаграм
Извор: Zena.blic.rs