Чај против горештини: Со две шолји од овој пијалок полесно ќе го протуркате топлиот бран

Го намалува нивото на себум, се бори против акните, ги лекува оштетувањата на кожата од прекумерното изложување на сонце и е многу добро за темни кругови и брчки

Следните денови ќе бидат обележани со температури до 40 Целзиусови степени, а покрај веќе познатите совети да избегнувате да бидете надвор во најсончевиот дел од денот, разладете ги собите, излегувајте надвор во природа, шетајте покрај водни површини и пливајте во реки, езера, мориња и базени.

За жал, стресните фактори на животната средина, особено штетните УВ зраци на сонцето, предизвикуваат рак на кожата. Овој чај некои тврдат дека го намалува слабеењето на клетките на површината на кожата. Така, ако пиете најмалку две шолји зелен чај дневно, може да ве спаси од многу проблеми!

Нагласена е препораката на специјалистите по социјална медицина дека, покрај водата за пиење, најздрав напиток за организмот е оној кој може да ни помогне полесно да го надминеме тропскиот бран. Најздравиот пијалок покрај водата е чајот со векови заедно со квалитетната вода важел за најздрав пијалок. Во народната медицина на речиси сите народи во светот постои традиција на лекување со билки и чаеви.

Сепак, зелениот чај е најпознат по неговите придобивки за кожата. Имено, го намалува нивото на себум, се бори против акните, ги лекува оштетувањата на кожата од претераното сончање и е многу добар за темните кругови и брчките. Во основа - тој е одговорот на сите наши молитви.

Зелениот чај е најкорисен во лето

Зелениот чај е совршен хидратантен напиток за лето, бидејќи освен што е вкусен, содржи и многу хранливи материи.

Издвоивме 5 причини зошто треба да пиете повеќе зелен чај ова лето.

1. Кофеин

Зелениот чај, иако нема толку кофеин како кафето, ќе ви овозможи да го започнете денот на вистински начин. Кофеинот од зелениот чај делува подолго време и нема ефект на зголемување на нивото на стрес.

Поради своето специфично дејство, кофеинот од чајот некои луѓе го нарекуваат и теин, иако според хемискиот состав тие се целосно еднакви. Кофеинот од чајот се врзува за танините, па се ослободува побавно и неговото дејство трае подолго. Кофеинот од кафето влегува и престанува да делува исто толку одеднаш.

Една шолја зелен чај содржи приближно 15-50 mg, во зависност од видот на чајот и количината на листовите. Количината на кофеин во шолја кафе е приближно 70-135 mg. Реално, ако сакате повеќе енергија и „будност“, чајот е подобар избор.

2. Метаболизам

Резултатите од тестовите направени во истражувањето покажуваат дека зелениот чај го забрзува согорувањето на мастите, односно влијае на метаболизмот. Активната состојка која помага при слабеење се нарекува ЕКГЦ.

Присуството на кофеин исто така помага, поради што делови од масното ткиво се користат како енергија.

3. Антиоксиданси

За жал, речиси секој знае некого или имал искуство со некој што имал рак. Високото ниво на антиоксиданси во чајот помага да се намали ризикот од канцерогени клетки.

Неколку видови на рак кои се проучувани во истражувањето вклучуваат рак на дојка, рак на простата и рак на дебелото црево. Познато е дека зелениот чај ги поддржува здравите клетки на сите возрасти на раст.

Освен што спречуваат појава на болести, антиоксидансите од зелениот чај влијаат на чистењето на организмот од штетните слободни радикали, го подобруваат тенот и ја одржуваат виталноста.

4. Релаксација

Иако овој факт е во спротивност со наведеното под бр. 1, зелениот чај содржи природна супстанца позната како теанин, која постигнува смирувачки ефект.

Доколку сакате да го „извлечете“ ефектот на релаксација од вашата шолја чај, не го подготвувајте чајот со зовриена вода и додадете неколку капки лимон што ќе помогне во апсорпцијата на тие здрави состојки од чајот.

5. Други здравствени придобивки

Ако пиете зелен чај, тоа не значи дека автоматски ќе станете здрави и имуни на сите болести, меѓутоа, научниците откриле многу здравствени придобивки проучувајќи го неговиот состав.