Едно тесто за три видови пецива: Рецепт за универзално тесто кое мора да го запишете (ВИДЕО)

Ова е рецепт за универзално тесто што мора да знаете како да го направите

Состојки:

-1 кг брашно

-40 гр свеж квасец

-1 лажица шеќер

-1 лажица сол

-500 мл млеко

-70 гр стопен путер

-афион

-јаболки

-цимет

-сирење

Подготовка: 

Замесете тесто и оставете да стаса. Кога ќе порасне, поделете го на три дела. Првиот дел направете го со афион, вториот со јаболка и цимет, а третиот со сирење. Печете на 180 степени 20 минути. По желба посипете го слаткото пециво со шеќер во прав. Пријатно!Foto: Letina kuhinja