Гласајте: Дали ви се допаѓа евровизиската песна на Васил Гарванлиев

Македонија ја слушна евровизиската песна „Here I stand“ со која Васил Гарванлиев ќе нѐ претставува на годинешниот Евросонг во Ротердам, Холандија . Спектаклот ќе се одржи на 18 и 20 мај, а финалето на 22 мај.

Музиката и текстот се на Васил, додека аранжманот и продукцијата се дело на Борче Кузмановски и Давор Јордановски.

Музиката за песната се снимаше во студиото FAMES, со оркестар во живо, под диригентската палка на Олег Кондратенко, а нотите ги распиша Владимир Ботев. Вокалот на Васил се снимаше во студиото „Подрумот“ на Ангел Ќосев, а придружните вокали во Чикаго. 

За песната е изработен и видео запис на повеќе локации, отсликувајќи го процесот на снимањето на песната во студиото FAMES, дел од сцените се снимани во Даут Пашин Амам во Скопје, а во спотот се прикажуваат и кадри од Културниот Центар во Чикаго, каде Васил поминувал многу време со Детскиот Хор од Чикаго.


Видео-записот во Скопје го снимаа и монтираа Ѓорги Вацев и Борче Димовски од Digital Box, а режијата е на Васил Гарванлиев. 

Signori беа задолжени за стајлингот, додека за сценскиот настап на Васил се погрижи искусен тим од Шведска, Тине Матулеси и Мари Рибергер, кои беа задолжени и за сценскиот настап на Тамара Тодевска во 2019-та година. 

Костимот за сценскиот настап е дело на костимографот Раде Василев.

Подолу во анкетата може да го кажете вашето мислење во однос на евровисизката песна. Гласајте.


Фото: Фејсбук/Официјален профил Васил Гарванлиев