ОД ЧЕТВРТОК ДАНСКА ЦЕЛОСНО СЕ ОТВАРА: Влез со ковид-пасош во кина, театри, концертни сали, спорстки центри

Данска оваа недела целосно ќе ги отвори основните училишта и ќе дозволи активности во затворени простории, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата.

Ќе бидат отворени театри, концертни сали, кина, затворени спортски објекти и спортски сали, а бројот на посетители на некои места ќе биде ограничен, пренесува Ројтерс.

Детали читајте на Фактор, тука.