Ова е еден од најубавите мажи на светот: Скандалите ја уништија неговата кариера. Каде е сега?

Вилијам Леви, актерската кариера на ѕвездата на серијата „Внимателно со ангел“, (според многумина, најубавиот маж на светот) беше проследена со бурни скандали.

Се шпекулираше дека е за вљубен во секоја негова колешка од снимањето на филмските сетови, а американските таблоиди го обвинија дека ја разведе од Џеј Ло и Марк Ентони, а Вилијам беше обвинет и за силување....Но обвиненијата беа повлечени. 

Многу момци од мексиканските сапуни останаа во нашите убави спомени. Некои беа згодни, а некои играа шармантни ликови. Вилијам Леви, русокосиот Кубанец, порасна во Мајами и започнала манекенска кариера многу рано. 

Тој се појави на малите екрани како учесник во две реални шоуа. Во првиот, тој остана на пуст остров, а вториот- му го смени животот. После освојувањето на шоуто „Протагонисти на сапуници“, вратата за интересниот свет на сапунските опери се отвори целосно за него.

Вртоглав рејтинг

Иако тој првично играше мали улоги, беше очигледно дека порано или подоцна тој ќе стане вистинска ѕвезда. Последниот пробив се случи во 2008 година кога ја играше улогата на братот на главниот лик во серијата „Пасија“, но славата ја стекна откако глумеше со Маита Перони во сапунската опера „Внимателно со ангел“. Во улога на Хуан Мигел, Вилијам Леви привлече големо внимание, а телевизискиот успех по епизода го следеа во просек 5 милиони луѓе ширум светот. 

Обвинувања за неверство 

Иако веќе беше во долгогодишна врска со актерката Елизабет Гутиерез со која има син, Кристофер, во 2006 година, гласините дека Вилијам ја сака Маита, партнерка во сетот, растеа и ја сфаќаа сериозно неговата врска. Новинарите го прогонуваа Леви во сите правци, а колегите од сетот решително се воздржаа од давање изјави за новинарите. 

Дали навистина се случило неверството досега, не е познато, но блиски извори тврдат дека опасно го разнишало семејството на Вилијам Леви. Вилијам и Маита глумеа заедно неколку години подоцна, во сапунската опера „Победа на Љубовта“, но немаше волшебна хемија меѓу нив во тоа време, како во снимањето на првата сапунска опера. 

По снимањето на серијата, страстите се смирија. Но, „латино љубовникот“ не мируваше долго! На сетот на „Волшебно привлекување“, тој започна романса со актерката Жаклин Бракамонтес и ѝ рече дека ќе ја напушти Елизабета. Жаклин се согласи на таков однос, но раскина со Вилијам кога дозна дека Елизабета е бремена и дека ги излажала сите за тоа. 

Се разбира, скандалот не еруптирал веднаш, но Жаклин зборуваше за сето тоа во книга што ја објави минатата година. Секако, Вилијам се обиде да се одбрани, но во оваа приказна малкумина веруваа во неговата искреност. 

Силување или уцена 

Третата и најпозната афера е онаа за која Вилијам наводно ја имал во 2011 година со Џенифер Лопез. Актерот, всушност, се појави во видеото за песната „Јас сум во тебе“ и сите зборуваа за заведување на латино дивата. Американските таблоиди тогаш го обвинија за пропаѓање на бракот на Џенифер и Марк Ентони, но актерот негираше сè. Таа година, тој имаше поголеми грижи. Тој беше обвинет за привлечност на малолетничка во неговата хотелска соба и принудување да има секс. Актерот не негираше дека спиел со девојчето, но тврдеше дека лажела за нејзината возраст. Вилијам им откри на новинарите дека девојчето се обидело да го уценува, а обвинението подоцна било отфрлено. Но после две години мир, се случи нов скандал во 2013 година. За време на снимањето на сапунската опера „Бура“, Вилијам се заплетка со Ксимена Наварет, поранешна Мис Мексико. Гласините дека Ксимена е бремена станаа посилни, па затоа неговата повредена сопруга стапила во контакт со неа преку социјалните медиуми. Кавгата меѓу Елизабета и Ксимена и острите пораки дојде во рацете на новинарите. Цела земја дозна за очајните обиди на убавата Елизабета да го контролира нејзиниот неверен сопруг. 

Иако ниту Елизабета ниту Ксимена не ги коментираа драматичните пораки, тие беа уништени. 

Повлекување 

 После толку многу љубовни афери и брачни проблеми, Вилијам реши да се повлече од светот на сапунските опери и да се обиде да изгради кариера во Холивуд. Тој се појави во неколку помали филмови и не постигна значајни улоги, но се посвети на воспитувањето на своите две деца и обидот да ја спаси врската со Елизабет Гутиерез. Пред три години беа објавени податоци според кои тој должел дури еден милион долари и бил под закана од иселување, но парот успеа да ги реши своите финансиски проблеми. 


Сепак, Елизабет и Вилијам често нагласуваат дека нивната врска ги прави среќни и ги радува своето мало семејство. Актерот, наводно, не размислува да се врати во светот на сапунските опери во моментот бидејќи снимањето на филмот зазема премногу од своето време, но гласините дека тој би можел да застане пред телевизиските камери повторно се погласни.