Пченкарен леб на старински начин: Рецептот по кој меселе нашите баби - свеж и по неколку дена


Фото: shutterstock

Домашниот пченкарен леб ќе биде мек како душа и ќе остане свеж неколку дена

Домашниот леб е секогаш подобра опција од лебот купен од продавница затоа што точно знаете што е ставено во него, а овој од пченкарно брашно е особено здрав. Однадвор крцкав, а внатре мек, толку лесно се прави што ќе успеат и оние кои немаат големо искуство во месење.

И дури кога мирисот на свежо печен леб ќе се прошири низ куќата, сите веднаш ќе се соберат околу масата. Вака подготвен, останува свеж неколку дена.

Се сеќавам на баба ми која секогаш месеше нешто за нас внуците, уште ја имам нејзината тетратка каде што го запишуваше секој рецепт што ја наследи мајка ми, а сега и јас. Сите го сакаме мирисот на пченкарниот леб, особено кога се служи топол, секогаш е повкусен.

СОСТОЈКИ:

- 300 гр пченкарно брашно

- 500 гр бело брашно

- 2 кесички сув квасец

- 400 мл топла вода

- 10 гр сол

- прстофат шеќер


ПОДГОТОВКА:

Прелијте го со зовриена вода пченкарното брашно и добро измешајте. Оставете го покриено додека не се излади, а потоа додадете ги останатите состојки и замесете тесто. Покријте и оставете го да се удвои во големина. После тоа, повторно замесете го, обликувајте го во лепче или колач, па ставете го во длабок калап за печење. Одозгора се сече малку со остар нож, па се става во рерна загреана на 200 степени и се пече околу 40 минути. Кога е готов, извадете го од садот и оставете го на решетка да се излади за да не изгори.


Извор: stil.kurir.rs

*ПР објава