Што се крие позади изненадното заљубено однесување на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон: Зошто експертите го поврзуваат со здравствената состојба на кралицата Елизабета?

фото:Getty/Profimedia

Веќе два дена Британија и светот „брујат“ за нестабилното здравје на кралицата и кој би можел да ја замени на тронот?!

Веста дека кралицата ја откажала официјалната посета, а ноќта ја поминала во болница - не е оптимистичка со оглед на тоа дека кралицата има 95 години.

Како што оваа вест го обиколи светот, во исто време на социјалните мрежи се појавија низа фотографии на кои принцот Вилијам и Кејт се прегрнати, се гледаат вљубено и делуваат силно и моќно.

Странските медиуми пренесуваат дека среќната двојка е заљубена и по 10 години брак, а само се поставува прашањето: Дали Британија се обложува на нов крал?

Хари е отпишан, Чарлс извесно време не се појавува, додека Вилијам и Кејт ги презедоа сите кралски обврски и се чини дека тоа воопшто не им паѓа тешко.

Самите Британци се изненадени од „промисленото“ однесување на Вилијам кон Кејт, со оглед на тоа дека тој секогаш бил ладен. Но, изгледа дека имиџот на кралското семејство е доведен во прашање! Па, да се спаси колку што може да се спаси!


Бидејќи кралицата е во поодминати години, постои и кризен план што да прави во случај на нејзина смрт.

Официјалниот став за смртта на кралицата е - не спомнувајте го зборот кралица и смрт во иста реченица.

Веднаш штом ќе пристигне веста за смртта, британските службеници ќе го користат тајниот код „Лондонскиот мост е срушен“, за да можат да ги известат сите што треба да знаат, без да ја алармираат јавноста.

Таа шифра ќе започне низа настани и процедури за тоа како известувањето ќе биде доставено до јавноста. Бидејќи кралицата е сè уште неверојатно популарна, а судот имаше можност да види масовна реакција за смртта на член на семејството по смртта на принцезата Дијана, се очекува овој настан да предизвика уште поголема тага од трагедијата во 1997 година.

Кралицата не е само кралица на Обединетото Кралство, туку е и кралица на 16 други земји, па се очекува милиони луѓе ширум светот да бидат во жалост со денови.

Првите вести секако ќе ги објави самата палата, а потоа веднаш ќе се емитува на Би -Би -Си, прекинувајќи ја целата претходна програма. По гафот направен во 2002 година, кога презентерот на Би -Би -Си, Питер Сисонс, во црвена вратоврска, објави смрт на кралицата Мајка, на сите водители им беа дадени црни вратоврски за да им бидат при рака.

извор:stil.kurir.rs