10 филмови кои ќе им се допаднат на чувствителните и емпатични луѓе

На чувствителните луѓе им се допаѓаат филмови кои го пленат срцето, па затоа за љубителите на овој жанр имаат голем избор за престојниот период.

Ова не се насилни, гласни или акциони трилери. Нивното темпо е побавно, побогато и остава простор за вашата фантазија да талка на креативни, убави места.

1.„Мојот октопод учител“ (документарен филм, 2020)

По секојдневното пливање во ледениот океан на врвот на Африка, Крег Фостер запознава неверојатен учител - млад октопод кој покажува извонредна љубопитност. Посетувајќи го нејзиното дувло и следејќи ги нејзините движења со месеци, тој на крајот ја добива довербата на животното и тие развиваат досега невидена врска меѓу човекот и дивото животно.

2.„Звукот на срцето“ (игран филм, 2007)

Музички надарен емпатичен сирак, Еван (Фреди Хигмор) бега од сиропиталиштето и ги бара своите родители во Њујорк. Она што Еван не го знае е дека неговите родители Лила (Кери Расел) и Луис (Џонатан Рис Мајерс) исто така го бараат.

3.„Пештерата на заборавените соништа“ (документарен филм, 2010)

Неверојатен поглед на античките пештерски живеалишта. Филмскиот режисер Варнер Херцог добива ретка шанса да снима во француската пештера Шове, каде што ѕидовите се покриени со најстарите зачувани слики во светот.

3.„Поле на соништата“ (игран филм, 1989)

Кога фармерот од Ајова, Реј (Кевин Костнер) една вечер слуша мистериозен глас на неговото поле со пченка како му вели: „Ако го изградиш, тие ќе дојдат“, тој се чувствува принуден да дејствува. И покрај потсмевот, Реј гради бејзбол стадион на својата земја, но дознава дека ова поле од соништата е многу повеќе од едноставно доведување на поранешни великани на натпревар.

4.„Говорот на кралот“ (игран филм, 2010)

Искусете ја моќта на длабокото пријателство. Англискиот принц Алберт (Колин Кирт) треба да се искачи на тронот како крал Џорџ Шести, но тој има говорна мана. Лајонел Луџ (Џефри Раш), актер и логопед, е ангажиран да му помогне да го надмине пелтечењето. Се развива извонредно пријателство, бидејќи тој користи неконвенционални средства за да го научи монархот како да зборува со доверба.

5.„Сензитивно: Нераскажана приказна “ (документарен филм, 2015)

Добар документарец за темпераментната особина на висока чувствителност, која ја има кај 20% од населението. Снимен е врз основа на наодите на најпродаваниот автор и психолог, д-р Елејн Арон („Високо чувствителна личност“).

6.„Лов по диви луѓе“ (игран филм, 2016)

Бела и Хектор, двајца повлечени луѓе од селото, стануваат згрижувачки родители на Рики, проблематично дете во близина на градот. По смртта на Бела, Рики одбива да се врати во сиропиталиштето и оди во бегство, на крајот предизвикувајќи национална потера по него и Хектор.

7.„Огнени кочии“ (игран филм, 1981)

Инспиративна приказна и мјузикл! Во Обединетото Кралство опседнато со класи и религија од раните 1920-ти, двајца одлучни млади тркачи тренираат за Олимпијадата во Париз во 1924 година. Ерик Лидел (Иан Чарлсон), побожен христијанин одбива да се натпреварува во сабота, додека Харолд Абрахам (Бен Крос) го надминува антисематизмот и класната пристрасност.

8.„Нема да ми бидеш сосед?“ (документарен филм, 2018)

Преку интервјуа со семејството и колегите, се истражува животот на Фред Роџерс, потенцијален свештеник кој нашол поважен повик - да обезбеди оаза за децата покрај бомбардирање со насилство во медиумите. Неговото телевизиско шоу „Населбата на господинот Роџерс“ (1968) беше едно од ретките што нежно можеше да се занимава со важни теми со кои ниту една друга детска емисија во тоа време не сакаше да се занимава.

9.„Ловец на орли“ (документарен филм, 2016)

Ајшол-Пан, тринаесетгодишно девојче, тренира да стане првата жена во 12 генерации од нејзиното казахстанско семејство која станала ловец на орли и се издигнува на врвот во традиционалната активност која се пренесува од татко на син со векови.

10.„Тајната на Роан Иниш“ (игран филм, 1995)

Кога Фиона (Џени Кортни), млада жена од Ирска, оди да живее со баба и дедо на западниот брег на Ирска, таа слуша приказни за митски суштества  кои можат да се претворат од фоки во човечки облик. Откако завршила на малиот остров Роан Иниш, таа верува дека го пронашла својот исчезнат брат кој живее покрај морето и светот на селките.


Фото:freepik