7 посни рецепти: Идеи што да зготвите за Велигденските пости

Една недела од Велигденските пости. 

Оние кои постат, често се соочуваат со недостиг од идеи што да се јаде, што да се направи ручек, а викендов е идеален за неколку комбинации.

Токму затоа издвојуваме неколку посни рецепти кои може да ги направите денес а со кои ќе се сладите цела недела.

(РЕЦЕПТ) Вкусни галети од киноа: Што да јадете за Велигденските пости

  Галети од киноа. Однадвор крцкави, одвнатре меки. Составот им е одличен, не се распаѓаат и идеални се за време на постите, како и за сите вегани и вегетаријанци.


  Целиот рецепт видете го тука.

  (РЕЦЕПТ) Чорба од праз: Што да јадете за Велигденските пости

   За денес со вас споделуваме уште еден посен рецепт. Чорба од праз.

   Неопходни состојки:

   -2 страка праз,

   -1 кромид,

   -300-400 гр компири,

   -сол,

   -бибер,

   -Ловоров лист,

   -сок од половина лимон,

   -лажица брашно.


   Подоготовката на овој рецепт може да ја видите тука.

   (РЕЦЕПТ) Посна руска салата: Што да јадете за Велигденските пости


    За подготовка на овој рецепт ви се потребни околу 2 часа. А, убавиот вкус е загарантиран. Целата постапка видете ја на овој линк.

    (РЕЦЕПТ) Домашни посни крофни: Што да јадете за Велигденските пости


    Посните крофни се неизбежна слатка во посните денови, а овој рецепт е навистина одличен. Домашните посни крофни подготвени според рецептот се прекрасни, воздушни, подуени, слатки ... Феноменални се, а рецептот ќе го најдете овде.

    (РЕЦЕПТ) Посна пица со ајвар која мора да ја пробате: Што да јадете за Велигденските пости


     За денес имаме супер предлог за сите обожаватели на ајварот. Со вас споделуваме вкусен рецепт за пица со авјар која може да си ја направите доколку постите за Велигден.

     РЕЦЕПТОТ Е ОВДЕ!

     (РЕЦЕПТ) Посна мусака од шампињони: Што да јадете за Велигденските пости

     Додека траат Велигденските пости ве инспирираме со посни рецепти и идеи за ручек.

     За денес предлагаме да направите посна мусака со шампињони.


     Состојки: 

     -5 компири,

     -2 моркови,

     -1 пакување од печурки,

     -3 чешниња лук,

     -грст ориз,

     -половина лута пиперка,

     -сол,

     -бибер,

     -сос од Вустершир

     -маслиново масло, и може на вода.

     Целиот рецепт ќе го најдете овде.

     (РЕЦЕПТ) Посна торта од само 5 состојки: Што да јадете за Велигденските пости


     Идеален десерт за време на постот. Освен што е многу вкусна, лесно и брзо се прави.

     Рецептот видете го овде.