30 дена секое утро пиев кефир, еве што ми се случи првата недела: Жена од Белград го сподели своето неверојатно искуство

Кефирот е храна која има висока содржина на хранливи материи и добри цревни бактерии. Според истражувањата, се верува дека е многу покорисен од јогуртот и е идеален за добро варење, а со тоа може да придонесе и во процесот на слабеење.

Се прави со додавање на зрната кефир во млекото. Сепак, иако многу луѓе мислат дека тоа се житни зрна, тие всушност се зрнести колонии на квасец и бактерии од млечна киселина кои личат на карфиол.

Домашниот кефир е неспоредливо подобар од купен во продавница, а една белграѓанка го откри начинот на кој го подготвува, како и резултатите од секојдневното пиење кефир.

Начинот на кој таа го направи тоа:

Секоја вечер го цедев кефирот низ пластична цедалка, во која останаа зрната кефир.

Потоа ги исплакнав тие зрна под млаз ладна проточна вода додека не се измијат темелно од млекото и замрсените наслаги од млекото.

Кога зрната кефир добро ќе се измијат, се ставаат во стаклена тегла, а потоа се преливаат со слатко кравјо или козјо млеко кое е претходно загреано на собна температура.

Натопените зрна се покриваат со памучна крпа и се оставаат на темно место во куќата следните 24 часа. По 24 часа кефирот се цеди и се пие.


Многу е важно кефирот да не се става на сонце или во фрижидер и да не дојде во допир со метал. Измешајте го со пластична, дрвена или керамичка лажица.

Мојот лек за пиење кефир дневно траеше еден месец. Појадокот и ручекот ми беа вообичаени, додека за вечера испив една шолја од 250 мл свежо цеден кефир. После една недела почувствував подобрување, т.е. забрзување на метаболизмот, дополнителна енергија и еден вид свежина по секоја голтка од овој напиток.

Вишокот килограми ги нема

Втората недела забележав дека панталоните ми се малку „поудобни“ во струкот, а третата недела забележав дека стомакот ми е многу потенок. Вагата покажа 3 килограми помалку!

Со оглед на тоа што ништо не сменив во исхраната, освен додавањето кефир, овие „придобивки“ му ги препишав исклучиво нему.


Фото:kefirfoto/stil