Боја на коса која ќе биде најголем тренд во 2023: Со причина се нарекува богата нијанса и го прави лицето да изгледа помладо и посвежо

Најмодерната боја на коса во 2023 година дефинитивно ќе биде најбарана и тоа со добра причина

Доаѓањето на зимата со себе донесе и нови трендови. Кога станува збор за фризурите и косата, веќе се знае што ќе биде актуелно во 2023 година. Исто така, веќе е јасно дека особено една боја ќе биде во центарот на вниманието.

View this post on Instagram

A post shared by Negin Mirsalehi (@negin_mirsalehi)


Имено, станува збор за посебна нијанса на кафена коса наречена „candlelit brown“. Оваа боја веќе можеме да ја видиме кај светските инфлуенсери и познатите дами, а ги прави да изгледаат неодоливо.

„Candelit Brown“ е всушност комбинација од светло-кафеави, бакарни и златно-жолти бои што резултира со многу богат тон на кафена боја со црвени и златни рефлексии.

View this post on Instagram

A post shared by Negin Mirsalehi (@negin_mirsalehi)


Нежно обоените прамени треба да бидат неколку нијанси посветли од коренот и природната боја на косата, а може да се направат во неколку тонови. Бидејќи прамените содржат неколку бои кои се суптилно испреплетени, оваа боја е лесна за одржување, а нема потреба од често фарбање на косата.

View this post on Instagram

A post shared by Negin Mirsalehi (@negin_mirsalehi)


Предноста на оваа боја е што може да изгледа гламурозно и привлечно и во зима и во лето. Исто така, со затемнување на прамените, можете да го најдете соодветниот тон и да изгледате помладо и посвежо.


Извор: stil.kurir.rs