Брз ручек за зафатени жени: Мусака со печурки

Ова е брз ручек за вработени жени кои понекогаш имаат само половина час во денот да му се посветат на готвењето.

* Потребно е :

- 500 грама печурки

 -2 главици кромид

- 100 грама сува сланина

- две лажици масло

- две главици кромид

- две чешниња лук

-  десет парчиња леб

- 250 милилитри млеко

- 200 милилитри кисела павлака

- 3 јајца

- една лажица сув зачин

- магдонос

- сол, црн пипер, оригано по желба

* Подготовка

- Исчистените печурки исечете ги на лифчиња. Лукот, кромидот и магдоносот ситно исечкајте ги, а сланината на тенки резниња. На загреано масло пржете ја сланината и кромидот, па додадете ги печурките. Сѐ заедно динстајте, малку посолете, додадете црн  пипер, додадете го лукот, малку оригано, магдонос и зачин. Во намастен стаклен сад редете едно до друго пет парчиња леб кои претходно сте ги натопиле во млеко. На лебот распоредете половина од количината од подготвените печурки, па повторно ставете ред натопен леб и одозгора преостанатите печурки. Сето ова прелејте го со мешавина од павлака и од јајца. Печете во рерна на 160 степени околу 20 минути. 

Фото: пријатно-рецепти.рс