Ѝ дава сила: Еве што се наоѓа во пијалокот кој Кејт Мидлтон го пие секој ден

Принцезата Кејт мора да пие пијалок кој е богат со витамини и минерали.

Кејт Мидлтон има еден посебен оброк кој го јаде секој ден. Тоа е напивка што ја пие штом ќе стане. Според извори од кралскиот двор, содржи спирулина, спанаќ, кељ, мача, зелена романа салата, коријандер и боровинки.

„Овој смути е полн со антиоксиданси кои се борат против оштетувањето од слободните радикали. Тоа се отрови од околината кои го уништуваат природниот сјај и здравјето на нашата кожа“, изјавила поранешната кралска нутриционистка Џенифер Ханвеј, која работела за принцезата.

Спирулината е вид на алги што се нарекува суперхрана благодарение на високата концентрација на антиоксиданси, витамини од групата Б, магнезиум и други хранливи материи. Matcha е зелен кофеин во прав, направен од лисја од зелен чај. Покрај кофеинот, богат е и со антиоксиданси и аминокиселини, а поврзан е и со намален ризик од заболувања на црниот дроб и кардиоваскуларни проблеми, наведува „Healthline“.

Останатите состојки се овошје и зеленчук, кои обезбедуваат голема доза на антиоксиданси и витамини и минерали, како што се А, Ц, К, фолати и магнезиум. Нутриционистот нагласи дека вкусот на ова зелено смути е проблематичен, но може да се подобри доколку на него се додаде малку путер од јаткасти плодови или некое овошје кое ќе ја неутрализира горчината на зелениот зеленчук.
Foto: Printscreen instagram