(ФОТО) Единствените места на планетата каде (сè уште) нема коронавирус

Рајот се оддалечува од остатокот од цивилизацијата

Тропскиот остров Палау во Северен Пацифик без потврден случај на коронавирус се чини дека е совршено место за живеење, но локалното население вели дека живеењето тука е далеку од идилично во моментот. Микро-државата со 18.000 жители е меѓу ретките места на Земјата каде сè уште нема потврден случај со КОВИД-19.

Освен Палау, коронавирусот сè уште не стигнал до Самоа, Туркменистан, Северна Кореја и бази во Антарктикот.

Палау е опкружен со Тихиот океан и е на стотици милји од нејзините најблиски соседи. Поради строгите ограничувања на патувањето, се чини дека нема ширење на корнавирусот на островите Тонга, Соломон, Маршал и Микронезија.

Сепак, далечината не е никаква гаранција да ќе се запре немилосрдното ширење на нова болест. Островите Северна Маријана неодамна ги потврдија првите случаи, а се претпоставува дека едно лице починало таму во понеделникот поради коронавирус.Кламиокл Тулоп, 28-годишен уметник и самохрана мајка, се надева дека Палау ќе ја избегне судбината на Вухан, Ломбардија, Њујорк или Мадрид, каде што многу развиените здравствени системи се преоптоварени со болни.

Тулоп вели дека постои поголем страв дека вирусот е веќе на островот, само што сè уште не е откриен.

„Има зголемена тензија и вознемиреност во врска со купувањето. Продавниците се преполни отколку што треба да бидат во неработни денови во неделата“, рече таа за АФП.

Осаменоста на Антарктикот

Постојат 90 австралиски истражувачки бази на Антарктикот. Тие се наоѓаат на единствениот континент ослободени од вируси и го следат животот што непрепознатливо се менува во родниот град. Нема потреба од социјална дистанца во тундра.

„Тие се веројатно единствените Австралијци кои можат да вечераат заедно и да имаат кафе на отворено во моментот“, изјави водачот на експедицијата на Антарктикот, Роб Клифтон, за АФП.


Базите се изолирани, така што групата луѓе се безбедни таму, но Клифтон признава дека „членовите на експедицијата најмногу размислуваат за чување на своите најблиски дома“.

На некои места каде што нема пријавени случаи, не мора да значи дека ги нема. На пример, Северна Кореја тврди дека таму нема вирус, но на многумина им е тешко да веруваат во тоа.

Чекајќи го неизбежното

Иако Палау нема потврдени случаи, сепак се соочува со стравови и економска парализа што го зафатија остатокот од светот. Во супермаркетите во најголемиот град Корор, луѓето паничат. Постои недостаток на сапун, маски и алкохол. Островите зависат од увозот на стока, така што тие би можеле брзо да ги истрошат своите залихи.


Локалното население се придржува до социјалната далечина. Лекарите чекаат за испорака на тестови за коронавирус од Тајван, а владата гради пет простории за изолација во кои можат да се сместат до 14 пациенти. Се чини дека чекаат за неизбежното.

„Би сакал да бидам оптимист и да верувам дека вирусот нема да пристигне. Но, тој сигурно ќе се појави. Ние сме многу зависни од туризмот и повеќето од нас треба да патуваат за работа“, вели Тулоп.

Ронди Рони работи како домаќин на големи настани во туризмот на островот Палау. Но, нема повеќе работа и тој признава дека е „многу загрижен“.

„Морам да ги платам сметките и ратите од кредитот. Ова сигурно ќе ме врати назад. Се надевам дека владата ќе направи нешто за нашиот остров и ќе помогне во неговото закрепнување“, рече Рони.

Коронавирус: Лажни здравствени совети кои треба да ги игнорирате