„Главата и е како лопата, уста искасапена како со секира“: Нада Обриќ на срамна мета

Животната приказна на познатата пејачка Нада Обриќ е исклучително богата и полна со необични ситуации, неодамна се откри дека нејзина внука е актерката Милена Радуловиќ, а малку е познато дека српската легенда на народната музика одгледала две девојчиња кои останале без мајка.

Јелена Триван откри дека Нада ја одгледала нејзината најдобра пријателка, извесна Маја, како и нејзината сестра Сашка. Мајката на овие две девојчиња починала, а Нада ги зела под нејзина закрила, се грижела за нив, ги воспитала и ги одвела на вистинскиот пат.

- Мажите сонуваа и лудуваа за Нада кога беше помлада. Таа е толку фатална жена и ги научи своите поќерка на се' - откри Јелена.

- Навистина ги подигнав од срце, бидејќи останаа без мајка. Маја беше преслатка. Впрочем, тие се децата што јас не ги родив, a така убаво зборуваат за мене - вели Нада во емисијата, не можејќи да ги контролира солзите.

Оваа жена го победи ракот четири пати. Помина низ разно разни терапии, едвај се движеше, а сега е добра и вели дека живее втор живот.

Конфликтот меѓу неа и пејачката Весна Вукелиќ Венди се разгоре неодамна во една емисија и трае до денес. 

Очигледно, ќе има свој епилог на суд.

- Нада не сака да се расправа и понатаму со Венди, како што вели, тоа и е под чест, како што и беше кога беше во шоуто. Кога виде дека Венди повторно проговори и ја нарече злобна баба, Нада рече дека ќе ја тужи, и дека ќе и биде поука дека повеќе не смее никого да вика така, бидејќи не е компетентна – започнал изворот.

- Сè уште не ѝ е јасно зошто на прво место Венди била во шоуто на Сања Маринковиќ, бидејќи секогаш мислела дека шоуто е на ниво и дека луѓе како Венди не доаѓаат. Таа е многу лута на Сања Маринковиќ (водителката на шоуто) и тоа нема лесно да помине.

Во оваа прилика повторно проговори Весна.

-Таа си го даде епитетот баба, па поради таа причина можам да ја наречам и ѓаволска баба. Што се однесува до тужбата, нека тужи. Нада Обриќ како болна личност имаше одредено разбирање од мене поради нејзината болест. Ама таа е една исфрустриана жена - вели Вукелиќ.

-Сепак, вампирката ме ослободи со своето неартикулирано однесување, неиспровоцирано скокна врз мене. Се обидува да го оспори тоа што го кажувам, иако тоа нема никаква врска со неа. Скокна со некои мокасини од времето на диносаурусите, со некои опинци од Аладин, без ѓон - додаде таа во нејзин стил.

- Ни Фројд не можеше да ја објасни нејзината доза на шизофренија. Никогаш во животот не работела, туку играла, повторувам играла и сето тоа во времето на комунизмот. Никој не ја провери, ниту ја испрашуваше! Во некои автобуси се движеше, таа жена се лижеше меѓу пејачките. Канцелариски молец од комунистичката ера?

- Пее како некој да ја дави. Нејзината глава нема должина, туку ширина. Со здолниште кое никој не би го облекол. Со кармин кој не може ни да го стави затоа што нема уста - истакна Венди.

-Тој комунистички молец, тој ѓаволски поглед, нема право да си даде право да одлучува кој ќе гостува во емисијата „Магазин ин“. Срамота е таа ѓаволска невештина да се прикраде во Магазинот. Таа жена е високо вешт измамник, канцелариски стаорец кој најмалку вежбал да пее.

- Таа нема право да го коментира моето име. Јас лично ќе се погрижам никогаш повеќе да не го види „Магазин ин“. Ќе ја научам да биде паметна, ќе се тресе кога ќе слушне за мене. Ќе го уапсам тоа комунистичко копиле затоа што земјата треба да се исчисти од продавачите на магла. Нејзе не ѝ треба маска за маскенбал бидејќи таа е природно вградена. Главата и е како лопата, нема очи, и се гледаат само очните капаци, устата како да и е искасапена со секира: Како фиќо да ја прегазило - заклучува Весна.

И сите се прашуваат кој е нормален или ненормален во оваа ситуација?

Извор: Пулс онлајн

Фото: Инстаграм